Военнопрестъпникът Путин изтегля руските войски от Армения

Путин и арменският премиер Никол Пашинян са постигнали споразумение по въпроса на двустранна среща в Москва

Владимир Путин и Никол Пашинян
Владимир Путин и Никол Пашинян Източник: Прессекретариат на правителството на Армения

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че Владимир Путин се е съгласил да изтегли руски войски и граничари от различни части на Армения, предаде руската агенция Интерфакс. Путин и арменският премиер Никол Пашинян са постигнали споразумение по въпроса на двустранна среща в Москва, допълни Песков.

 

Съобщението последва изтеглянето на почти 2000 руски "миротворци" от района на Нагорни Карабах, който Азербайджан си върна от Армения със сила през септември миналата година. Изтеглянето на руските сили сложи край на многогодишно руско военно присъствие в района, което осигури на Москва военна опора в стратегическия регион на Южен Кавказ. Армения поиска от руските граничари да напуснат и постовете си на главното летище на страната в Ереван от 1 август.

 

"През есента на 2020 г. по искане на арменската страна наши военни и граничари бяха разположени в редица арменски региони. Пашинян заяви, че днес, поради променените условия, вече няма такава необходимост, така че президентът Путин се съгласи и беше договорено изтеглянето на нашите военни и граничари", каза Песков пред Интерфакс.

 

Информационната агенция "Спутник Армения" цитира високопоставен арменски политик от управляващата партия, според когото Путин и Пашинян са се договорили руските сили и граничари да се изтеглят от пет арменски региона.

 

Руски граничари обаче ще останат на границата на Армения с Турция и Иран по молба на Ереван, съобщава Интерфакс. Пашинян критикува Русия, че не се е намесила, за да спре азербайджанските сили в Карабах.

 

Оттогава той публично поставя под въпрос традиционния съюз на страната си с Русия, която има редица военни съоръжения на територията на Армения, и започна да установява по-тесни връзки със Запада.

Още от "Светът"

Последни новини

Най-четени