Axios: САЩ започнаха да оказват натиск върху Зеленски бързо да се съгласи да предаде Донбас, за да сложи край на войната

По време на телефонен разговор със Зеленски на 6 декември, Виткоф и Кушнер настояваха за най-новата версия на мирния план

Зеленски-Тръмп-Путин
Зеленски-Тръмп-Путин Източник: Колаж/Zonanews

Администрацията на Тръмп оказва натиск върху украинския лидер Володимир Зеленски бързо да се съгласи на териториални отстъпки като част от американския мирен план, съобщиха два украински източника пред Axios. Те казаха, че разговорите са се фокусирали върху два въпроса: искането на Русия за предаване на неокупираната част от Донецка област и искането на Украйна за гаранции за сигурност от САЩ, за да се предотврати бъдеща руска агресия.

 

Освен това условията на мирния план относно териториалните спорове и контрола над Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) станаха по-строги, след като специалният президентски пратеник на САЩ Стив Виткоф и зетят на американския лидер, Джаред Кушнер, проведоха петчасови разговори с руския диктатор Владимир Путин в Москва, каза един от източниците пред Axios.

 

По време на телефонен разговор със Зеленски на 6 декември, Виткоф и Кушнер настояваха за най-новата версия на мирния план. "Изглеждаше сякаш САЩ се опитваха да ни продадат, чрез различни средства, желанието на Русия да завземе целия Донбас и че американците искаха Зеленски да приеме всичко това в телефонен разговор", отбеляза източникът на изданието.

 

Според него украинският президент е заявил, че е получил документа само час преди разговора и не е имал време да го проучи. Украинските източници на Axios също изразиха мнение, че САЩ се опитват да дистанцират Зеленски от европейските лидери, за да упражнят "по-ефективен натиск" върху него. Един от източниците на изданието обясни, че докато администрацията на Тръмп изисква украинският президент да действа бързо, европейците съветват за предпазливост и търпение.

 

Това дразни Белия дом, който все повече смята, че европейците се превръщат в пречка за мирно споразумение. Зеленски проведе среща с европейските лидери на 8 декември, след което заяви, че Европа ще предложи на САЩ своето предложение за мирно уреждане. Той отбеляза също, че няма право да се отказва от каквато и да е територия. "Разбира се, Русия настоява да се откажем от територия. Ние със сигурност не искаме да се отказваме от нищо. За това се борим, вие го знаете много добре", каза Зеленски.

Още от "Русия и Украйна"

"Невъзможно е да се навакса": Русия загуби в надпреварата за изкуствен интелект от Запада и Китай

Шефът на Сбербанк Герман Греф заяви преди време следното: "Какъв изкуствен интелект? По-голямата част от нашите индустрии са напълно недостижими за изкуствен интелект. На милиони светлинни години разстояние"

Прочетете повече прочетете повече

Ген. Сирски: Заради руското настъпление нямаме друг избор освен да усилваме нашата отбрана и да укрепваме армията

Ключовият фокус на нашите усилия не е техниката, а хората. Мобилизация, набиране на персонал, нови договори и, следователно, висококачествено обучение. Не можем да стоим неподвижно в обучението на личния състав

Прочетете повече прочетете повече

В понеделник Умеров ще предостави на Зеленски пълен брифинг за всички аспекти на диалога със Съединените щати и ще предс

Той добави, че съвместната му работа с началника на Генералния щаб на украинските въоръжени сили генерал Андрей Хнатов с представители на президента на САЩ Доналд Тръмп в САЩ е била конструктивна.

Прочетете повече прочетете повече

Ген. Буданов: ГУРМО може да подслушва Кремъл

Коментарът дойде на фона на публикации в редица западни медии, предполагащи, че Украйна може да е предоставила на журналисти записи на разговори между пратеника на Тръмп Стив Уиткоф, съветника на Путин Юрий Ушаков и спецпредставителя на Путин Кирил Дмитриев

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени