Борят замърсяването чрез бактерии, които се хранят с метали

С това откритие учените от Чили планират да се борят с излишъка от скрап и опасното замърсяване на околната среда

Бактерията лептоспири
Бактерията лептоспири Източник: Zonanews
Група чилийски учени, ръководена от биотехнолога Надак Реалес, откриха интересно свойство на бактерията лептоспири от групата на екстремофилите. Тези бактерии живеят в екстремни условия и се хранят с метал, когато са гладни.
 
Лабораторията на Реалес се намира в район с лоша екология поради развитата в тази област минна индустрия. Целта на изследването е да помогне на хората в района бързо да се отърват от излишния метален скрап, натрупан в пустинята Атакама през последните години – там се изхвърлят контейнерите за транспортиране на камъни, съобщи TechNews.bg.
 
По време на изследването учените са открили интересни свойства в бактерията лептоспири, живееща в киселата среда на гейзерите Татио на височина 4200 метра. Обикновено бактериите унищожават метала за 2 месеца, но когато са лишени от възможността да ядат нещо и в този момент им бъде даден метал, например пирон, са способни да го унищожат за три дни.
 
С това откритие учените от Чили планират да се борят с излишъка от скрап и опасното замърсяване на околната среда. Отбелязва се, че отпадъците от мини съдържат огромни количества токсини.

Още от "Русия и Украйна"

Румънското МВнР видя ''отличителните белези на руска намеса'' в президентския вот

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур поради предполагаема руска намеса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени