
От началото на годината в Русия са регистрирани 1266 пациенти с менингит - два пъти повече, отколкото през цялата 2024 г., когато са регистрирани 600 случая, заяви Владимир Чуланов, главен специалист по инфекциозни болести на свободна практика в Министерството на здравеопазването, на заседание в Държавната дума. Става дума за пациенти с генерализирани форми на менингококова инфекция А, В и С, които засягат значителна част от нервната система. Сред заболелите са 948 възрастни и 318 деца. Москва остава лидер по брой на заразените: на нея се падат повече от 50% от регистрираните случаи на менингит.
Според Алексей Ртишев, главен специалист по детски инфекциозни болести на Централния административен окръг на столицата, "през последните три години увеличаването сред заболелите е сред възрастното население и това се дължи на трудовите мигранти". Наталия Пшеничная, заместник-директор по клиничната и аналитичната работа в Централния научноизследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор, потвърди, че около 60 % от заразените са чужденци, дошли да работят.
Менингококовата инфекция засяга нервната система и вътрешните органи - сърцето, черния дроб, белите дробове и ставите - и често води до смърт. По думите на Чуланов смъртността сред възрастните вече е достигнала 16 процента, а при хората над 60 години цифрата надхвърля 30 процента. "Всеки десети човек, който се разболее от менингит, умира, а всеки пети оцелял остава инвалид", казва Юрий Жулев, съпредседател на Общоруския съюз на пациентите.
Експертите обясняват рязкото увеличаване на инфекцията с ниското ниво на ваксинация. Тя не е включена в Националния ваксинационен календар, което означава, че не е безплатна. В някои региони, включително в Москва, ваксинацията срещу менингит се извършва по епидемиологични показания в случай на епидемия. Също така в столицата от 2021 г. децата трябва да бъдат ваксинирани срещу това заболяване. Това е намалило техния дял сред заразените до 15%. Експертите предлагат програмата за ваксинация да се разшири и да обхване учениците, студентите и мигрантите.
През 2024 г. 15% от хората в Русия са починали от менингит, а през 2023 г. - 19%, заяви президентът на Детския научноизследователски и клиничен център по инфекциозни болести към Федералната медико-биологична агенция Юрий Лобзин. Той отбеляза, че менингококовата инфекция е "най-висока по леталитет сред всички ваксинопредотвратими заболявания", включително "не може да се сравнява с грипа и ковита", от които умират 0,5-2,5% от пациентите.
Източник: The Moscow Times