"Файненшъл Таймс": Европа се готви да отблъсне руската инвазия - въпросът не е дали, а кога!

Според част от анализаторите за Русия стратегическата цел е да разпадне НАТО, а не да придобие малко парче земя в Прибалтика или където и да било другаде

НАТО-Русия
НАТО-Русия Източник: Flickr

Докато Русия е заета с пълномащабна инвазия в Украйна, много страни от НАТО очакват един ден руският диктатор Владимир Путин да насочи вниманието си към източния фланг на алианса и се подготвят за тази инвазия. Според "Файненшъл таймс" руската икономика вече е подготвена за такъв конфликт, а империалистическите амбиции на Путин показват, че той ще търси възможности за завоевания и другаде.

 

Бази и активности
Изданието отбелязва, че Москва вече предприема стъпки за засилване на регионалното си присъствие. "Сателитните снимки показват повишена активност в руските бази в близост до източния фланг на НАТО, включително летищата Левашово, Каменка и Оленя. В Петрозаводск, на около 175 км от финландската граница, са се появили нови сгради за съхранение, а в бившата авиобаза Североморск-1, на около 120 км източно от Норвегия, са разчистени площадки и е положен нов асфалт за самолети", отбелязва изданието.

 

Русия-НАТО-Финландия
Русия-НАТО-Финландия Източник: Скрийншот/You Tube

Кога Русия ще е готова да атакува
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди миналия месец, че Москва може да бъде готова да използва сила срещу алианса "до пет години". Междувременно генерал-лейтенант Кари Нисула, заместник-началник на щаба на въоръжените сили на Финландия, смята, че въпросът е "не дали ще се случи, а кога ще се случи".


Андерс Фог Расмусен, бивш генерален секретар на НАТО, предполага, че Путин ще придобие увереност и "апетит за още повече територии", ако му бъде позволено да успее в Украйна.

 

"Това ще окаже натиск върху балтийските държави (...) А когато американският президент публично изрази съмнения относно ангажимента си към член 5, това може да изкуши Путин да изпита решимостта на НАТО".

 

Много източноевропейски държави от НАТО бързат да увеличат разходите си за отбрана под натиска на Русия и Тръмп, за да запълнят пропуските във военните си способности. Мнозина обаче се съмняват, че допълнителните инвестиции ще дойдат достатъчно бързо.


"Всички ние искаме да възпрем Русия, като демонстрираме сила и увеличим способностите си. Но от друга страна, в някакъв момент Путин ще пресметне дали може да спечели. Трябва да сме сигурни, че той няма да направи грешни изчисления", казва един от служителите на местна разузнавателна служба.


В същото време, както отбелязва FT, военни експерти твърдят, че интересът на Москва към граничните държави на НАТО е различен от отношението ѝ към Украйна. Вместо пълномащабно нахлуване Путин вероятно ще провери дали НАТО ще реагира или може да реагира.

 

 "За Русия стратегическата цел е да разпадне НАТО, а не да придобие малко парче земя в Прибалтика или където и да било другаде", казва Кристи Раик, директор на Международния център за изследвания в областта на отбраната и сигурността в Естония.


Според нея обаче всеки неуспех да се отговори решително на бъдеща агресия от страна на Москва би означавал край на алианса. Затова много може да зависи от това дали Путин ще се почувства окуражен от резултатите от войната си в Украйна.


"Ако САЩ наложат неблагоприятен мир за Украйна, Русия ще се почувства оправдана и рискът за нашата сигурност ще се увеличи", казва тя и добавя, че всичко се свежда до един основен момент: "Как Русия оценява готовността на НАТО да отговори колективно?"

Още от "Русия и Украйна"

"Кримски вятър": Регистриран е огромен пожар. Възможно е да са поразени противовъздушните системи С-300/С-400 и радарите

Във вторник сутринта Министерството на отбраната на страната агресор Русия заяви, че през нощта са били унищожени и прихванати 60 украински дрон

Прочетете повече прочетете повече

Ген. Келог: Русия не може да продължава да губи време, "докато бомбардира цивилни цели в Украйна"

Настояваме за незабавно прекратяване на огъня и преминаване към тристранни преговори за слагане край на войната, написа пратеникът на президента Тръмп за Украйна и Русия

Прочетете повече прочетете повече

Европейският съюз удължи санкциите срещу Кремъл с още шест месеца - до 31 януари 2026 г.

Понастоящем те се състоят от широк спектър от секторни мерки, сред които ограничения върху търговията, финансите, енергетиката, технологиите и стоките с двойна употреба, промишлеността, транспорта и луксозните стоки

Прочетете повече прочетете повече

"Укроборонпром" и норвежката компания KDA ще интегрират украински разработки със системите за противовъздушна отбрана NA

Заедно с норвежките оръжейници ще направим нова крачка към създаването на траен въздушен щит, който да покрива надеждно стратегически обекти и гражданска инфраструктура, заяви Олег Гуляк

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени