Хунтата "постигна" срив на България в класацията за дигитална конкурентноспособност

При България се наблюдава спад в проучването за дигитална конкурентоспособност за 2021г. и в трите основни фактора и в осем от деветте подкритерия

Дигитална конкурентоспособност
Дигитална конкурентоспособност Източник: Shutterstock

България отстъпи с седем места в класацията за дигитална конкурентноспособност и слезе до непрестижното на 52-ро място от общо 64 държави за 2021 г. според World Digital Competitiveness Ranking, съобщават от Българска търговско-промишлена палата.

През миналата година страната ни е заемала 45-то място.  

 

При България се наблюдава спад в проучването за дигитална конкурентоспособност за 2021г. и в трите основни фактора и в осем от деветте подкритерия, а именно: таланти, обучение и образование, научна концентрация, капитал, технологична рамка, адаптивни нагласи, бизнес пъргавина и ИТ интеграция.

 

Дигиталната класация е част от 30-годишното изследване на Центъра за конкурентоспособност на Института за развитие на мениджмънта. Измерва и проследява относителната икономическа конкурентоспособност на повече от 60 водещи икономики, оценявайки капацитета на една държава да възприема и изследва цифрови технологии, водещи до трансформация в бизнес моделите, правителствените практики и обществото като цяло. Класацията се състои от три фактора, а именно: знание, технологии  и бъдеща готовност.

 

През 2021г. САЩ оглавява класацията на IMD за дигитална конкурентоспособност за четвърта поредна година, заедно с бързо нарастване в представянето на Япония, Южна Корея и Тайван, a Китай е повишила своята позиция в класацията с 15 места.

Три важни резултата са идентифицирани в тазгодишното издание на доклада за дигитална конкурентоспособност. Страните, които изглежда са се представили по -добре, са тези, които са успели да постигнат добри позиции в критерия за бъдеща готовност, тоест са гъвкави и са готови да интегрират ИТ технологиите в ежедневната си практика.

 

Освен това водещите икономики се характеризират със силно представяне в обучението и образованието. Прави впечатление, че водещите икономики имат способността да разпределят капитала между образованието и разработването на нови технологии. Тазгодишните резултати поставят България на 52-ро място от общо 64 държави, като се отчита не малък спад от 7 позиции спрямо 2020г., когато страната ни заема 45-то място.

 

 При България се наблюдава спад в проучването за дигитална конкурентоспособност за 2021г. и в трите основни фактора и в осем от деветте подкритерия, а именно: таланти, обучение и образование, научна концентрация, капитал, технологична рамка, адаптивни нагласи, бизнес пъргавина и ИТ интеграция.

 

Институтът за развитие на мениджмънта (IMD) е швейцарска независима академична институция, основана преди 75 години. В продължение на девет години, той е класиран в Топ 3 на годишното глобално класиране на Executive Education на FT. Основната му цел е да развие лидери, желаещи да променят организациите и да допринесат за просперитет на обществото. 

Още от "Русия и Украйна"

Михаил Подоляк: Съединените щати не могат да си позволят удар по собствената си репутация, затова военната помощ за Укра

Според Подоляк спекулативните разговори за спиране или пълно прекратяване на помощта са отражение на вътрешнополитическата борба в самите САЩ

Прочетете повече прочетете повече

"Листопад" от енергийни босове - вицепрезидентът на "Транснефт" Андрей Бадалов загина след "падане от прозорец" в Москва

Откакто преди повече от три години Путин започна да подготвя инвазията си в Украйна, в Русия настъпиха множество мистериозни смъртни случаи на ръководители, свързани с петролната и газовата промишленост

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени