
Интелигентна платформа за прогнозиране и управление на пандемии е разработена по проекта STAMINA. Той се финансира от програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020", съобщават за БТА от Областния информационен център-Варна.
Общият му бюджет е 11 020 801 евро. По проекта работи консорциум от 39 партньори от 12 държави. Координатор е Exus Software Monoprosopi Etairia Periorismenis Evthinis – Гърция. Инфекциозните заболявания имат потенциал да доведат до сериозни заплахи за общественото здраве.
Управлението им остава сериозно предизвикателство поради броя на участващите хора, различните правни, административни, професионални и политически култури и липсата на трансгранична инфраструктура за контролиране на кризи. Затова целта на STAMINA е да се даде възможност на националните институции и специалистите на първа линия да предвидят заплахи и рискове от пандемия и да планират усилията си за повишаване на здравната сигурност на регионално, национално и европейско ниво.
Проектът включва създаване на уеб и социални анализи в реално време за откриване на потенциални огнища на болести, прогнозното им моделиране по време на пандемия и системи за ранно предупреждение. Определят се ролите на ключовите участници и защитните и диагностични устройства за скрининг от първа линия.
Част от STAMINA е и обща оперативна картина - основен интерфейс, която позволява координация в и извън границите на Европейския съюз. Проектът е насочен към два етапа от цикъла за управление на извънредни ситуации - готовност и реакция. Визията на STAMINA е проектирана от гледна точка на потребителя и има няколко основни амбиции: създаване на набор от насоки за подобряване на готовността и реакцията при пандемия.
Също - предоставяне на заинтересованите страни на нови, лесни за използване софтуерни инструменти, които допълват системите на ниво ЕС, осигуряване на по-широк набор от диагностични възможности, подобряване на сътрудничеството в рамките на държавите-членки на ЕС и съседните страни. Чрез богат инструментариум STAMINA прави предсказуеми визуални анализи в действие.
Чрез симулация на потока от пациенти може да бъде управляван капацитетът на леглата в интензивните отделения. Инструментът моделира възможност за преконфигуриране и обслужване на изолирани отделения за COVID-19. Неговата цел е да подпомага управлението на легловата база по време на пикове на пациенти с инфекциозни заболявания и да планира спешни операции по време на пандемични кризи.
Чрез симулация може да се прави и прогноза за разпространението на COVID-19 в конкретен местен район. Инструментът взема предвид превантивните мерки и имунитета, както и поведението на хората въз основа на тяхната демография.
Той прогнозира хоспитализации и смъртни случаи. Наличността и недостигът на ресурси в една или няколко институции също може да бъдат управлявани с цел оптималното им разпределение. Изпълнението на STAMINA ще продължи до 31 август 2022 г.