
Недостигът на вода се е задълбочил в териториите на Донецка област, завзети от руската армия. Една от най-острите ситуации се е развила в Торез, Горловски район, според информация на клона на местното предприятие "Вода Донбаса". Центърът на града има вода веднъж на три дни в продължение на 8 часа. В селата положението е още по-лошо. Например в Пелагеевка, Стройуправлье, Красная Звезда и Зелени Гай водата се пуска веднъж на шест дни за 1,5-3 часа. А в селата на мините 7-БИС и Обединена - веднъж на девет дни за 2 часа.
Местните жители се оплакват, че дори да се вземе предвид графикът, водата не винаги пристига, а също така не достига до живеещите над първия етаж, поради липса на налягане. "Стаханова 20, 3-ти етаж, за последен път имаше вода на 6 юни", пише един от потребителите на групата "Подслушано в Торез" в социалната мрежа ВКонтакте. "Много от жителите, особено във високите сгради, не са получавали тази живителна влага не един или два месеца (...) Всичко това се усложнява от факта, че от 1 юли цената на водата се увеличи. Тарифите се увеличиха, но вода няма", добавя друг потребител. От снабдителната компания съобщават, че на 13 юли в Торез са доставени 10,2 хил. куб. м вода.
Z-блогърите се заинтересуваха от ситуацията. Те отбелязват, че медиите премълчават проблема. "Донбас се задъхва без вода. Не е ясно защо толкова малко хора пишат и говорят за това. Не е ясно защо няма извънреден режим. Във федералните медии изобщо се мълчи", пише Сергей Колясников. Въпреки че фронтовата линия се измества на запад, с водата в Донбас не става по-лесно, потвърждава Telegram каналът "Рибар", близък до Министерството на отбраната на РФ.
"Летният сезон и горещините отново изострят хроничния проблем на Донецк през последните години - недостига на вода и прекъсването на канализацията. Обстрелът и разрушаването на инфраструктурата се превърнаха в сурова реалност за жителите", заявява той.
Водоснабдяването на Донецка област беше прекъснато след нахлуването на Русия в Украйна. По данни на "Вода Донбас" има недостиг на ресурса в повече от 10 града в региона - освен Торез, те включват Донецк, Макеевка, Ясиновата, Горловка, Енакиево, Дебалцево, Кировское, Ждановка, Шахтерск и Снежное.
Преди това водата е била доставяна тук чрез канала Северски Донец-Донбас, който започва от Харковска област и завършва край Ясиновата, а след това се разклонява с тръби. Последният участък е минавал покрай Бахмут до Часов Яр и е заобикалял Горловка. Инфраструктурата на канала е напълно разрушена в резултат на бойните действия и за да се започне възстановяването му, е необходимо да се превземе Славянск, заяви Денис Пушилин, ръководител на т.н. Донецка народна република. Той уточни, че освен самото хидротехническо съоръжение трябва да бъдат възстановени и шест разрушени водни помпени станции.
През февруари 2022 г. руски обстрел в посока Торецк разрушава опорите на високоволтовите електропроводи край село Шуми, в резултат на което спира електрозахранването на помпените станции. Оттогава не се доставя вода нито в окупираните Хорливка и Донецк, нито в украинския Торецк, отбелязва Радио Свобода. Също така вече не работи донецката филтрираща станция край Авдеевка, която преди щурма на града се намираше на неутралната ивица между позициите на страните.
За да поправят ситуацията, руските власти решиха да пуснат водопровод от река Дон. Той е въведен в експлоатация през май 2023 г. Максималният му капацитет обаче е 3,5 куб. м в секунда или 288 хил. куб. м на ден. За сравнение, Северски Донец-Донбас изпомпва 43 куб. м в секунда или почти 4 млн. куб. м на ден. Един от бившите ръководители на "Води Донбасса" нарича новия водопровод "чаена лъжичка в голяма купа борш".
Днес ресурсите на основните резервоари за питейна вода - всъщност единствените източници на водоснабдяване за градовете от от т.н. ДНР от 2022 г. - също са почти напълно изчерпани. Снимки на пресъхнали резервоари могат да бъдат намерени в социалните мрежи. Например водоемът "Волинцево" на река Булавин в Енакиево е с критично ниско ниво, а в момента се работи по снабдяването на съседното Дебалцево от Чернухинския водоем. Дебитът на язовира Грабовское на река Миус, който захранва районите Торез и Снежное, също се свива. Ситуацията се влошава от авариите в комуналните услуги - в пика им те достигат до 2000 седмично, съобщава Донецката информационна агенция.
Източник: The Moscow Times