Казахстан преминава към 155-мм стандарт на НАТО, Русия заплаши Астана

Общата стойност на проекта ще бъде приблизително $1 милиард, първият завод, ASPAN-1, в момента е в процес на изграждане

155-мм снаряди
155-мм снаряди Източник: World Defence Show

Казахстан планира да построи и пусне в експлоатация четири нови фабрики за производство на артилерийски снаряди и мини като част от националния проект ASPAN. Те ще отговарят на стандартите на НАТО, съобщава международният рускоезичен телевизионен канал RTVI.

 

Общата стойност на проекта ще бъде приблизително $1 милиард. Първият завод, АСПАН-1, в момента е в процес на изграждане и ще започне производство през 2027 г. Той ще произвежда снаряди и мини. Датите за пускане в експлоатация на останалите три завода все още не са определени.

 

"Дълго време Казахстан нямаше собствено производство не само на артилерийски снаряди и мини, но и на боеприпаси за стрелково оръжие. Следователно бойната готовност на нашата армия беше критично зависима от складовете, които съществуваха в Казахстан, от оръжия от съветската епоха и доставки от Русия и бившите съветски републики", заяви високопоставен казахстански военен служител пред телевизионния канал. Той добави, че в настоящата геополитическа ситуация е "изключително важно" страната да има собствено производство на снаряди.

 

Първият заместник-председател на Комисията по отбрана на Държавната дума Алексей Журавлев отговори на тази новина, заявявайки в коментар за проправителствената Gazeta.ru, че решението на Казахстан е "неприятелска" стъпка към Русия.

 

"Опитваме се да игнорираме как една на пръв поглед братска република бързо се отказа не само от руския език, но и от кирилицата. Как подкрепят Украйна. А сега преминават към стандартите на НАТО за боеприпаси, очевидно с намерение да се откажат от руските оръжия в бъдеще, заменяйки ги със западни", оплака се той.

 

Депутатът припомни, че през 1992 г. Казахстан е включен в Северноатлантическия съвет за сътрудничество, а през 1994 г. страната подписва рамково споразумение с НАТО, наречено "Партньорство за мир". Сега възниква въпросът: защо НАТО е толкова заинтересован от Казахстан? Може би защото граничи с Русия и тази страна може да бъде превърната в пореден русофобски пост? Всички знаем какво означава подобно сътрудничество с НАТО за Киев", заплаши Журавльов.

Още от "Русия и Украйна"

Комунално "цунами" в Русия - през януари еленергията, водата и отоплението са били прекъсвани в цялата страна повече от

Амортизацията на жилищно-комуналните мрежи в Русия варира между 40% и 80% в зависимост от региона, според по-ранна оценка на министъра на строителството Ирек Файзулин

Прочетете повече прочетете повече

SpaceX блокира сателитния интернет за руски дронове по искане на Украйна

Според канала Kartograf ZSU максималната скорост за връзка с терминалите Starlink, използвани при дронове, е ограничена до 75 км/ч. Тъй като руските дронове достигат скорости от 180–270 км/ч, това прави комуникацията невъзможна за тях

Прочетете повече прочетете повече

Зеленски заяви, че е необходима лична среща с Путин, за да се постигне споразумение за териториите

Разбира се, за мен е невъзможно да се срещна с Путин в Москва. Все едно да се срещна с Путин в Киев. Мога да го поканя и в Киев, нека дойде. Публично го каня, ако реши, разбира се, каза президентът

Прочетете повече прочетете повече

Бившият ФСБ офицер Гиркин (Стрелков) прогнозира: Путин ще свърши като Милошевич - на подсъдимата скамейка в Хага

Бившият полковник от ФСБ заяви също, че обемът на лъжите от чиновници и пропагандата чупи всички исторически рекорди, докато ситуацията на фронта и икономиката бързо се влошава

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени