Китайската академия на науките каза "стоп" за съвместната работа с руската академия на науките

"Положението никога не е било такова. Нашите колеги, ръководители на чуждите академии на науките, просто отказват да комуникираме", оплака се Сергеев

Китайската академия на науките
Китайската академия на науките Източник: Pixabay

Китайските партньори на Руската академия на науките (РАН) са "сложили на пауза" сътрудничеството с академията, замразявайки развитието на обсъжданите по-рано проекти, каза днес президентът на РАН Александър Сергеев по време на Международната научно-практическа конференция "Дигитални международни отношения – 2022", която се провежда в Московския държавен институт по международни отношения, съобщава ТАСС.

 

"Ако говорим за южните или източните направления, за съжаление, мога директно да кажа, че китайските ни колеги ги поставиха на пауза и през последния месец не успяхме да проведем сериозни разговори, макар че между нас беше изградено прекрасно сътрудничество с редовна комуникация", заяви Сергеев.

 

Той добавя, че при всички положения (Русия, бел.ред.) ще трябва да се върне към нормалното сътрудничество, в това число и в областта на науката. "Затова е много важно да се държим по такъв начин, така че самите ние да не се поддаваме на провокации, да не прекъсваме отношенията си и все пак да се опитаме да спасим всичко възможно".

 

Александър Сергеев заяви, че Руската академия на науките ще продължи да комуникира с учените, които искат да сътрудничат. Но когато става въпрос за агенции и академии на науките от други страни, ситуацията е много сложна. Както самият той отбелязва: "положението никога не е било такова".

 

Нашите колеги, ръководители на чуждите академии на науките, просто отказват да комуникираме." (…) Те казват, че "академията на науките също е организация, която се намира в политическото поле, че "на нас ни е много трудно да правим това, забранено ни е", обяви Сергеев.

 

По неговите думи в момента отношенията между РАН и повечето от академиите на науките в другите страни са замразени, макар и досега да са си сътрудничили прекрасно. Сред тях са много важни партньори за РАН – Академията на науките на Германия "Леополдина", Френската академия на науките и Националната академия на науките в САЩ.

Още от "Русия и Украйна"

Румънското МВнР видя ''отличителните белези на руска намеса'' в президентския вот

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур поради предполагаема руска намеса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени