Край на войната до 4 юли: Зеленски оцени инициативата на Тръмп и постави условие

Украйна се стреми към бързо прекратяване на войната, но такъв мир не може да бъде постигнат с цената на териториални отстъпки, отбеляза Зеленски

 УКраинският президент Володимир Зеленски
УКраинският президент Володимир Зеленски Източник: Скрийншот/You Tube

Президентът Володимир Зеленски коментира намеренията на администрацията на Белия дом и президента Тръмп да прекратят войната на Русия срещу Украйна до 4 юли, 250-годишнината от независимостта на САЩ. Той направи съобщението по време на пресконференция след срещата на върха Украйна-скандинавските и балтийски държави, която беше излъчена на живо от Офиса на президента на Украйна.

 

Среща на върха Украйна-скандинавските и балтийски държави
Среща на върха Украйна-скандинавските и балтийски държави Източник: Скрийншот/You Tube

"Мога само да подкрепя изявлението на президента на Съединените американски щати. Това е нова информация за мен, въпреки че информацията се променя много бързо напоследък", каза той. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че по време на разговорите в Абу Даби и Швейцария украинската и американската страна са повдигнали въпроса за възможно най-бързото прекратяване на войната.

 

Той добави, че Съединените щати изразяват желание за прекратяване на военните действия възможно най-скоро, позиция, която Украйна също подкрепя. Той обаче подчерта, че това не е ускорен формат с цената на загуба на част от територията.

 

Коментирайки разговорите в Женева, той отбеляза, че тристранната среща е довела до напредък в поне една област - военната сфера. "Нашите военни представители се срещнаха и се споразумяха как ще функционира мониторинговата мисия след прекратяването на огъня, ако или когато то настъпи. Вярвам, че това е било обсъдено с американските лидери. Благодарен съм на американската страна за постигнатия от нас напредък", каза той.

 

Украинският държавен глава съобщи и за положителни сигнали относно евентуален обмен на военнопленници. Украйна се стреми да върне военния си персонал у дома и въпреки липсата на конкретни числа, информацията е, че се обсъжда значителен брой. Според него руската страна е съобщила за готовността си за такъв обмен, като е уточнила съответните параметри. Очаква се отговор, след което следващата среща може да се проведе в рамките на седмица или десет дни.

 

Зеленски отбеляза още, че администрацията на Тръмп не е обявила спиране на доставките на оръжие за Украйна. Той отбеляза, че настоящата война създава значителен финансов натиск върху европейските партньори, тъй като те са тези, които плащат за американско оръжие.

 

Същевременно президентът изрази благодарност за възможността за закупуване на оръжие от САЩ и за факта, че тази опция остава отворена. "По време на преговорите възникват сложни въпроси и те засягат територия. По принцип всичко се върти около това. Дори атомната електроцентрала – тя също засяга територия. За нас не става въпрос само за пари. Нека бъдем честни, не става въпрос за пари. Атомната електроцентрала е въпрос на принципи и също така е въпрос на нашата земя. Това е нашата централа. Знаем, че ще заработи след няколко години. Трябва да инвестираме сериозно в нея, защото е разрушена. Така че не става въпрос за пари, а за принципи", заключи той.

Още от "Русия и Украйна"

Последни новини

Най-четени