Лекарство от мекотело се оказа 27 пъти по-ефективно от ремдесивир срещу коронавируса

Медикамент за миелом - вид рак на кръвта - се оказа много ефективно антивирусно средство срещу SARS-CoV-2, съобщиха учени от САЩ

Лекарство от мекотело се оказа 27 пъти по-ефективно от ремдесивир срещу коронавируса
Лекарство от мекотело се оказа 27 пъти по-ефективно от ремдесивир срещу коронавируса Източник: Globenewswire

Лекарството се нарича литидепсин, продаван от 20-ина години под търговското наименование Aplidin, като търговските права принадлежат на испанската компания PharmaMar. 

Данните, публиквани вчера в списание Science, са на специалисти от Quantitative Bioscience Institute (QBI) в Сан Франциско и техни колеги от Icahn School of Medicine at Mt. Sinai (ISMMS) в Ню Йорк. Статията е предварително проверена от други учени, потвърдили заключенията. Ден по-рано на портала Biorxiv бе публикуван вариант на това изследване, проведен от британски учени, но техните данни още не са прегледани от независим източник. В него се твърди, че плитидепсин е ефективен и срещу новия вариант B.1.1.7 на коронавируса и около 100 пъти по-мощен от ремдесивир в епителните клетки. В два предклинични модела на COVID-19 плитидепсин е показал 100 пъти намаляване репликирането на коронавируса в белите дробове и е помогнал за намаляване възпалението в този орган.


Опитите в САЩ са били върху лабораторни маймуни и мишки, докато в Испания са правени тестове на втора фаза с 45 пациенти с COVID-19. По предварителни данни 81% от пациентите в Испания били изписани след 15 дни, докато обичайният показател за този срок бил 47%. Заключенията на американците са, че плитидепсин е 27.5 пъти по-ефективен срещу причинителя на COVID-19 отколкото препарата ремдесивир, разрешен за болнична употреба в някои страни (включително България), но без препоръка от Световната здравна организация заради странични ефекти и съмнения в ефекта от него. 

дна от силните страни навъздействието на плитидепсин е, че той не атакува протеини на SARS-CoV-2 и така коронавирусът не поучава стимули да мутира. Вместо това препаратът влияе на протеини в човека, които вирусът използва, за да се възпроизвежда.

 

Плитидепсин е открит у морски мекотели Aplidium albicans от района на остров Ибиса в Средиземно море и PharmaMar са успели да го получат синтетично. През 2004 г. Aplidin бе регистриран в Европейската агенция по лекарствата, но през 2017 г. ЕМА отказа да даде разрешение той а се използва като противораков медикамент за миелома зарад много странични ефекти и недоказано лечебно въздействие. Миналия октомври съд анулира това решение. Aplidin е одобрен от октомври 2018 г. в Австралия, където се използва в комбинация с дексаметазоном - първото лекарство, за което миналото лято бе потвърдено, че значително намалява смъртността при COVID-19.

Източник: Дневник

Още от "Русия и Украйна"

Румънското МВнР видя ''отличителните белези на руска намеса'' в президентския вот

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур поради предполагаема руска намеса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени