
През нощта на 2 август в редица руски региони избухнаха експлозии, придружени от системи за противовъздушна отбрана. Очевидци съобщават за нападения с дронове и големи пожари в петролни рафинерии, експлозии в радиозаводи и в близост до военно летище. Това съобщиха руски Telegram канали, цитирани от "Украинска правда"
В социалните мрежи се появиха видеоклипове на голям пожар, вероятно на територията на рафинерията в Новокуйбишевск, Самарска област. На кадрите се чуват звуци, подобни на летящи дронове и стрелба на системи за противовъздушна отбрана.
Наслідки удару безпілотника по Новокуйбишевському НПЗ у Самарській області Росії pic.twitter.com/EOQhSaXExf
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) August 2, 2025
Губернаторът на Самарска област Вячеслав Федоришчев потвърди за ударите с дронове по Новокуйбишевск. "Тази сутрин вражески безпилотни летателни апарати атакуваха едно от промишлените предприятия в Новокуйбишевск. Оперативните служби работят на място", написа той в канала си в Telegram.
Той съобщи още, че в региона са въведени временни ограничения на мобилния интернет, а летището в Самара е преустановило работа.
Дроновете вероятно са ударили и производственото обединение АО "Електроприбор" в град Пенза в Пензенска област. Това предприятие е пряко свързано с руския военно-промишлен сектор. То е специализирано в производството на елементи за управление на руски ракетни и комуникационни системи.
Момент ураження АО "Виробниче об'єднання "Електроприбор" в російському місті Пенза pic.twitter.com/O1l1Ijtgpx
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) August 2, 2025
Наблизо се намира единственият руски отбранителен завод за производство на пунктове за бойно управление на частите за противовъздушна отбрана - АО "Радиозавод", който вероятно също е бил ударен.
Според очевидци в близост до летище Дягилево, разположено в Рязанска област, е имало силни експлозии. Вероятно е била засегната още една петролна рафинерия в град Рязан.

Местните издания публикуват видео на очевидци, на което се вижда огнен стълб. Властите в региона потвърждават факта на нападение с дрон срещу местно предприятие, без да уточняват за кое точно става дума.
Жители на Липецка и Воронежка област също съобщават за нападения от безпилотни летателни апарати и действия на противовъздушната отбрана.