Международният валутен фонд одобри заем от 8,1 милиарда долара за Киев

Украйна преживява войната със забележителна издръжливост, каза Кристалина Георгиева

Международен валутен фонд (МВФ)
Международен валутен фонд (МВФ) Източник: Pixabay

Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че Управителният му съвет е одобрил четиригодишен заем от 8,1 милиарда долара за Украйна, уточнявайки, че $1,5 млрд. ще бъдат изплатени незабавно. МВФ добави, че новото споразумение по Програмата за разширено финансиране (Extended Fund Facility) e част от пакет международна помощ в размер на 136,5 милиарда долара за Украйна, която тази седмица отбеляза 4 години от руската инвазия.

 

"Украйна и нейният народ преживяват дълга и опустошителна война вече над четири години със забележителна издръжливост. Чрез умела политика, подкрепена от Програмата за разширено финансиране от 2023 година, и с изключителната финансова подкрепа на международни партньори властите поддържат цялостна макроикономическа и финансова стабилност, постигнаха напредък в националните приходи и задвижиха някои ключови реформи", каза в края на заседанието на Управителния съвет управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от официалния сайт на организацията.

 

При посещението си в Киев в средата на миналия месец тя заяви, че ще поиска от Управителния съвет на МВФ да одобри нова кредитна програма за Украйна на стойност 8,1 милиарда долара, като подчерта значението на осигуряването на стабилно финансиране за тази страна. 

 

Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева Източник: Zonanews

 

Още от "Русия и Украйна"

"Най-тежката горивна криза в историята". Русия загуби една трета от капацитета си за преработване на петрол заради украи

През първата седмица на юни обемите на рафиниране на руски петрол паднаха под 4 милиона барела на ден, най-ниското ниво за 21 години

Прочетете повече прочетете повече

Руските сатанисти бомбардираха и опожариха една от най-големите християнски светини в Киев - катедралата "Свето Успение"

Путин завинаги вписа името си в списъка на най-лошите варвари в историята. Той трябва да бъде прокълнат завинаги, заяви външният министър на Украйна Андрей Сибига

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени