Обвиниха бившия шеф на кабинета на Зеленски Андрей Ермак в корупция и пране на пари

Според прокуратурата Андрий Ермак е участвал в схема за изпирането на близо 9 млн. евро

Андрей Ермак
Андрей Ермак Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Бившият ръководител на администрацията на украинския президент Андрий Ермак е обвинен в корупция и пране на пари от украинските антикорупционни органи по разследване, свързано с мащабна схема за луксозно строителство край Киев.

 

От Национално антикорупционно бюро на Украйна и Специализираната антикорупционна прокуратура съобщиха, че са повдигнали обвинения срещу "бившия ръководител на президентската администрация на Украйна", без официално да назовават Ермак по име.

 

 

"Националното антикорупционно бюро на Украйна и Специализираната антикорупционна прокуратура повдигнаха обвинения срещу бившия ръководител на президентската администрация на Украйна, член на организирана престъпна група, участвал в изпиране на 460 милиона гривни (8,9 милиона евро) чрез луксозно строителство край Киев", се казва в съобщението.

 

Според разследването става дума за изграждането на вилен комплекс в елитното предградие Козин от кооператива "Династия". Антикорупционните органи твърдят, че една от вилите, построени със средства от подкупи, е била предназначена за Ермак.

 

По това дело през ноември 2025 г. беше извършен обиск в кабинета му, а малко по-късно той напусна поста си. Тогава президентът Володимир Зеленски заяви, че решението е взето, за да "избегне всякакви спекулации".

Разследващите твърдят, че едва около 10% от финансирането на строителството е преминало официално през компанията "Слънчев бряг", контролирана от "Династия", а останалата част е била осигурена чрез незаконни средства, основно в брой.

 

Част от плащанията са преминавали през личния асистент на бившия вицепремиер Олексий Чернишов, чиято съпруга притежава дял в "Династия".

 

Според НАБУ част от средствата са преминали и през кръга на бизнесмена Тимур Миндич, известен с прякора "Карлсон". По проекта са били планирани четири жилищни сгради и една обществена с фитнес и спа център.

Антикорупционните органи твърдят още, че строителството не е било прекратено след началото на войната с Русия, а дори е било ускорено. 

 

Случаят е част от т.нар. операция "Мидас" - мащабен корупционен скандал около държавната енергийна компания Енергоатом.

 

Пред журналисти в Киев Ермак отрече обвиненията. "Когато разследването приключи, ще коментирам. Нямам имения, имам само апартамент и кола, които виждате", заяви той. До момента президентът Зеленски не е коментирал публично случая.

 

Скандалът отново насочи вниманието към независимостта на украинските антикорупционни институции. Миналата година украинският парламент прие закон, ограничаващ независимостта на НАБУ и Специализираната антикорупционна прокуратура, който впоследствие беше отменен след обществени протести.

 

"Разследването все още продължава, така че е твърде рано за оценки", заяви съветникът на Зеленски Дмитро Литвин.

Още от "Русия и Украйна"

Путин заяви, че според него конфликтът в Украйна върви към своя край

Войната отне живота на стотици хиляди хора, остави големи части от Украйна в руини и изтощи руската икономика, а отношенията на Русия с Европа са по-лоши от когато и да било от най-мрачните години на Студената война насам

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени