Politico: ЕС се трансформира във военна структура под влияние на провокациите на Путин

Междувременно ЕС се опитва да намери баланс на възпиране спрямо руското ръководство, за да избегне пълномащабен конфликт

Война между ЕС, НАТО и Русия
Война между ЕС, НАТО и Русия Източник: Zonanews

Провокациите на руския диктатор Владимир Путин и дистанцирането на американския президент Доналд Тръмп принуждават Европейския съюз да се промени радикално.  Politico  пише, че срещата на върха на лидерите на ЕС в сряда ще покаже убедителни доказателства, че блокът, какъвто беше преди, вече не съществува.


Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен настоява за безпрецедентно обсъждане на военните способности на ЕС на срещата на върха. Сред предлаганите варианти е създаването на "стена от дронове" - система, която ще открива, проследява и сваля безпилотни летателни апарати - както и проекти за осигуряване на бързи контрамерки срещу самолети, нахлуващи в европейското небе.


"Вдигането на изтребителите в бойна готовност е работа на НАТО", заяви високопоставен служител на ЕС. Задачата на ЕС е да бъдем готови да заемем необходимата позиция в отговор - да повишим бдителността си и да разполагаме с инструменти, за да реагираме на заплахите, когато е необходимо, като укрепваме общите инструменти и способности пред лицето на общата заплаха.

 

Въпреки това, както се отбелязва в статията, важното предизвикателство пред ЕС ще бъде да постигне съгласие по основните въпроси - да не прави нищо, което увеличава вероятността от пълномащабна война, и да намери баланс на възпиране с руското ръководство, който да позволи ефективно управление на подобни инциденти, като предотврати прерастването им в криза или потенциален конфликт.


"В частен план правителствени служители изразяват загриженост относно перспективата за "момент на Франц Фердинанд", при който внезапна ескалация заплашва да въвлече континента в конфликт, подобен на убийството на ерцхерцога през 1914 г., предизвикало Първата световна война".

Още от "Русия и Украйна"

Володимир Зеленски: САЩ твърде често искат от Украйна да прави отстъпки за сметка на Русия

По време на изказването си на форума в Мюнхен Зеленски подчерта, че Киев се надява разговорите да бъдат полезни за всички страни, но призна, че в момента позициите остават силно раздалечени

Прочетете повече прочетете повече

СБУ: "Алфа" през 2025 г. унищожи половината от вражеските системи за противовъздушна отбрана "Панцир", струващи $4 млрд.

Систематичното унищожаване на "Панцир" има стратегическа цел – да пробие противовъздушната отбрана на противника и да създаде коридори за поразяване на цели дълбоко в тила му

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени