Ракетният провал на Русия: деградация или саботаж?

Кремъл не би могъл просто да промени решението си и да отмени обявеното изстрелване на "Ярс", за да не дразни Доналд Тръмп преди телефонния му разговор с Путин

Междуконтинентална балистична ракета "Ярс"
Междуконтинентална балистична ракета "Ярс" Източник: Telegram

Александър Кочетков, журналист
Фейсбук


Честно казано, не разбирам защо недоимпериализираната държава не успява да изстреля междуконтиненталната ракета "Ярс". Този мобилен стратегически комплекс не е нов, той е модернизация на комплекса "Топол-М". Той беше приет на въоръжение в края на 2009 г. Предназначен е за бърз ядрен удар в отговор на нападение.


През 2023 г. са извършени две изстрелвания на "Ярс", като и двете експертите считат за неуспешни, тъй като ракетата се отклонява значително от изчислената траектория. Но тя все пак беше изстреляна! И сега наличната информация сочи, че изстрелването или изобщо не се е състояло, или е било неуспешно, когато ракетата е напуснала контейнера (въпреки че няма сателитни снимки за това).

 

Кремъл не би могъл просто да промени решението си и да отмени обявеното изстрелване на "Ярс", за да не дразни Доналд Тръмп преди телефонния разговор с Путин. Защото логиката е точно обратната: да демонстрира ядрената си мощ, да сплаши всички и след това да ги изнудва, за да поиска това, което иска. Русия е наследила тази агресивна логика от СССР.


Веригата от събития предизвиква размисъл. Отначало псевдоимперията заплашваше да удари Украйна с "Орешник". Съответно тя затвори небето над полигона Капустин Яр и информира САЩ за тестовете (помните ли как американското посолство предупреди за възможни удари с мощни ракети?) Но "Орешник" не беше изстрелян, което е напълно разбираемо: този продукт е своеобразно творение на Франкенщайн, съставен от части на различни ракети, което не допринася за надеждността. И като цяло разработката изглежда груба. Ето защо "Орешник" просто не може да бъде готов навреме за демонстрационен пуск.

 

Но Ярс е на бойна служба от почти 15 години - пътува по черни пътища в тайгата. Заедно с ракетите на подводниците той е гръбнакът на руския ядрен противоракетен щит. Затова трябва да бъде изстрелвана по всяко време, мигновено и много надеждно.

 

Има два варианта за обяснение на ракетната импотентност на Кремъл. Или реалното състояние на руските ракетно-ядрени оръжия е просто катастрофално и те са се превърнали в поредната имитация на могъществото на недоразвитата империя на Путин. Или пък някъде в руската ракетна промишленост на ниво изпълнители има смелчаци, които толкова не обичат режима на Путин, че саботират изключително важни за него процеси.

 

Още от "Русия и Украйна"

Зеленски е готов за преговори, но отхвърля оттегляне от анексираната от Русия украинска територия

Русия на няколко пъти постави като искане по време на мирните преговори Украйна да оттегли силите си от частично окупираните от руските войски Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област

Прочетете повече прочетете повече

Финландският президент: Трумп губи търпение по отношение на войната на Русия срещу Украйна

Надявам се, че по време на разговора на Тръмп с Путин руският диктатор няма да измисли някакъв повод, за да се опита да принуди Съединените щати да отменят санкциите, добави Александър Стуб

Прочетете повече прочетете повече

Румънското МВнР видя ''отличителните белези на руска намеса'' в президентския вот

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се през ноември първи тур поради предполагаема руска намеса

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени