
Стотици работници, наети за строителството на Баимския минно-обогатителен комплекс в Чукотка - един от най-големите арктически мегапроекти на Кремъл на стойност над един трилион рубли, са блокирани в работнически селища, без заплати и билети за вкъщи.
От март насам работниците на "Земтек" в село Билибино, компанията, която строи мината, са спрели да получават пари, разказва правозащитничката Наталия Деменко пред проекта Govorit NeMoskva. По думите ѝ от април хората не могат да напуснат работническите селища и в началото на май записват обръщение към Владимир Путин, след което около 400 души са откарани в Магадан.
Някои от работниците са спрели да работят поради неизплащане на заплати, а в отговор на това е било спряно да им се осигурява храна. "За около ден и половина те седяха без храна", казва Деменко. По думите ѝ сега в Билибино са останали около 700 работници. Някои работници на смени са били принудени да вземат заеми, за да си купят самолетен билет до Магадан, който струва 36 000 рубли.
Подобна е ситуацията с работниците на смени в поделенията на "Земтек"и в други региони, каза Деменко. Компанията обеща да изплати задълженията за заплати до 30 май. "Трябваше да ги издължат и тях - имаше списъци от 19 до 29 май. Но още на 19-и хората получиха съобщение, че всички полети са отменени", коментира активистът.
Тя не уточнява в кой обект са участвали пострадалите работници, но още през август 2024 г. "Земтек"съобщава за успешни преговори с представители на властите на Чукотка, свързани с изграждането на път от Баимския минно-обогатителен комплекс до Билибино, който е "важна логистична връзка в развитието на икономиката и логистичната инфраструктура" в региона.
Властите описаха Баимския минно-обогатителен комплекс, който ще се създаде на територията на Баимската рудна зона, като първото подобно съоръжение в Русия, използващо "автоматични технологии и интернет в добива на медна руда". Проектът трябваше да бъде реализиран в рамките на "Фабриката за проектно финансиране" в партньорство с търговски банки, като държавната ВТБ щеше да осигури по-голямата част от средствата.
Проектът включва разработването на находището на мед в Песчанка. Прогнозният капацитет за преработка на изграждащата се мина ще бъде 70 милиона тона руда годишно, като се планира годишен производствен капацитет от 350 000 тона меден концентрат. Баимският минно-обогатителен комбинат ще започне работа през 2029 г. Според ВТБ на Русия проектът ще увеличи производството на мед в страната с 25%, а на злато - с 4%.
Източник: The Moscow Times