Естонски разработчици представиха Frankenburg Mark 1 – първата масово произвеждана мини-ракета от ново поколение, която може да промени подхода към въздушната отбрана. В свят, в който руски дронове атакуват ежедневно, евтиният и умен прехващач от Талин може да се превърне в основна пречка пред агресията на Кремъл, пише The Telegraph.
В Талин, в стъклен офис с изглед към летището, бившият високопоставен служител на Министерството на отбраната на Естония Кусти Салм държи в ръка модел на ракета с размерите на багета. Тя изглежда като играчка, но проектът, който стои зад нея, може да промени коренно отбраната на Европа от руските атаки с дронове.
Компанията Frankenburg Technologies представи Mark 1 – миниатюрна ракета от клас "земя-въздух", създадена специално за прихващане на дронове от типа Shahed, които Русия редовно изстрелва по Украйна и граничните държави на НАТО.
"Не се извиняваме, че произвеждаме оръжие", казва Салм, "и не се страхуваме да кажем, че го правим, за да унищожим руските дронове. Това ще бъде най-необходимата технология за Запада в следващите 5-10 години".
Ракета с размерите на багета
Mark 1 е с дължина само 65 сантиметра, лети със скорост над 1200 км/ч и може да поразява цели на разстояние до 2 км. Цената й е около $50 хиляди, което е 80 пъти по-евтино от ракетата Patriot, която струва $4 милиона.
За сравнение - един дрон Shahed, с който Русия атакува украински градове, струва около $20 000. Използването на скъпи ракети за тяхното сваляне е стратегически нерентабилно.
Интелигентна, устойчива на заглушаване и автономна
Миниатюрната ракета е оборудвана с изкуствен интелект, който самостоятелно разпознава и проследява целта. След изстрелването Mark 1 не се нуждае от връзка със земята, което я прави неуязвима за радиоелектронно заглушаване - една от най-разпространените тактики на руските войски. "Тя може да бъде изстреляна и оставена без контрол – сама ще намери дрона и ще го унищожи", обяснява Салм.
Отговор на войната на Путин
Импулс за създаването на Mark 1 даде войната в Украйна, където руски безпилотни самолети атакуват критична инфраструктура, а да ги свалят с скъпи ракети просто не е рентабилно.
Например, през септември НАТО вдигна във въздуха изтребители F-16, за да свали 20 руски дрона, изстрелвайки ракети на обща стойност над $650 000, като половината от целите не бяха поразен. "Това не е устойчив подход. Имаме нов тип война и се нуждаем от нов тип оръжие", отбелязва Салм.
В екипа на Франкенбург влязоха водещи инженери от различни страни от НАТО:
- Андреас Бапперт, автор на системата IRIS-T, която в момента се използва от украинската противовъздушна отбрана;
- бивш инженер на MBDA UK, работил по ракетата Spear III;
- както и група "латвийски гении", специализирани в аеродинамиката.
Екипът признава, че най-трудното е да се побере бойната глава, горивото и сензорите в корпус с дължина малко по-голяма от компютърна клавиатура. Но целта им е масово производство. Вече са открити два завода в страни от НАТО, които могат да произвеждат стотици Mark 1 дневно.