Това което HIMARS не можа да направи, го направиха британските дронове Malloy

Украинските въоръжени сили използваха британските безпилотни летателни апарати, за да унищожат ключов за руските въоръжени сили мост

Разрушеният мост
Разрушеният мост Източник: Скрийншот видео кадър

През март 2025 г. украинските въоръжени сили проведоха уникална операция близо до окупирания Олешки, в Херсонска област. Използвайки британски дронове, военните разрушиха мост, който беше ключов логистичен център за агресора. The Telegraph разкри подробностите. Операцията е продължила два месеца, а тежкотоварните британски безпилотни летателни апарати Malloy T-150 са изиграли ключова роля.

 

"Това е първият известен случай в историята на световните войни, при който операция с дронове доведе до разрушаване на мост", се казва в статията. Украинските въоръжени сили са атакували моста над река Конка, който е бил използван от руснаците за снабдяване на окупационните им сили на речните острови. Руските въоръжени сили използваха тези позиции, за да извършват атаки срещу Херсон, а разчистването им беше ключова цел. В продължение на няколко месеца украинските сили се опитваха да разрушат моста, нанасяйки въздушни удари и атакувайки го с американски ракети HIMARS. Те не успяха да го унищожат. В крайна сметка командването в Киев делегира задачата на 426-и безпилотен полк на украинските въоръжени сили, подразделение, известно с иновациите си на бойно поле.

 

"Мостовете са проектирани да бъдат изключително здрави отвън, но са доста лесни за разрушаване отдолу", каза командирът на полка полковник Олексий Булахов. Направена е промяна в тактиката. Подразделението е решило да използва британски дронове Malloy T-150. Дроновете са извършили 30 бойни излитания в продължение на два месеца, доставяйки експлозиви до моста.

 

Руските окупатори неволно са оказали помощ на украинските войници, като са публикували в Instagram кадри на себе си при опорите на моста. Използвайки дроновете, украинските въоръжени сили са доставили кумулативни заряди с тегло по 50 кг всеки до слабите места на конструкцията. Общо 1,5 тона експлозиви са били поставени там в продължение на два месеца. Когато всичко е било готово, е станала експлозия. Мостът е напълно разрушен.

 

Руснаците все още контролират позициите на островите. Сега обаче те трябва да снабдяват позициите си по море, което е по-малко ефективно и доста опасно. "Мисията разчиташе на комбинация от украинската изобретателност и техническите предимства на дрона. Оборудван със защита от заглушаване на GPS и задвижван от електрически мотор без топлинна сигнатура, Т-150 е труден за откриване", се казва в статията.

Още от "Русия и Украйна"

За първи път Украйна изпревари Русия по удари с дронове с далечен обсег: 7000 срещу 5500

През март 2026 г., за първи път в пълномащабна война, украинските въоръжени сили изстреляха повече ударни безпилотни летателни апарати в дълбоки руски тилови райони, отколкото Руската федерация изстреля срещу Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Бивш шеф на ЦРУ иска САЩ да научат "нова концепция за водене на война" от Украйна

По негови думи предимството на Украйна не са единствено самите дронове, а системата, изградена около тях. "Истински гениалното е как те обединяват всичко", изтъкна Дейвид Петреъс

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени