%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0.jpg?s=121668)
Украйна планира да поиска средства за увеличаване на заплатите на военните, съобщава Bloomberg. Досега разходите за заплати и други нужди на армията се осигуряваха само от държавния бюджет. Киев обаче опитва да увеличи заплащането за своите войници, за да насърчи мобилизацията, която става все по-трудна след повече от три години война.
Досега западните донори отказваха да покриват директните разходи за войската, коментира президентът на Украйна Володимир Зеленски. Той обясни, че очаква бюджетен дефицит от 65 млрд. долара през 2026 година. Годишно Украйна харчи по 25 млрд. долара за производството на дронове, които са от съществено значение за фронта, заглушаване на руските дронове и т.н. В момента Киев произвежда към 40% от оръжията и боеприпасите, които са необходими на армията, и получава и известна подкрепа от западните партньори по тази линия, но това изяжда приходите в бюджета.
Зеленски коментира още, че са започнали дискусии за финансова подкрепа за военните разходи с Европейската комисия, генералния секретар на НАТО Марк Рюте, френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър, както и с представители на САЩ.
"Това са много тежки разговори", призна още украинският президент пред представители на медии в Украйна и допълни, че производството на дроновете прихващачи изисква допълнителни 6 млрд. долара. Тези дронове обаче са ключови във въздушната отбрана на украинските градове в момента. От началото на годината Русия атакува всяка нощ с дронове Украйна.
Киев сключи сделка за продажбата на лицензи и готови дронове със САЩ и в замяна получи ракети за системите за противовъздушна отбрана и обещания за още системи Patriot. "В момента имаме ракети и работим за лиценз за производството им", отбеляза още Зеленски, цитиран от РБК Украйна. Това може да стане чрез съвместно предприятие с Германия, с която Киев е в "много добри отношения".
До този момент Украйна има осигурени три от обещаните от партньорите десет системи Patriot - от Германия и Норвегия. Водят се разговори и с Нидерландия.
В началото на юли САЩ неочаквано спряха доставките на ракети за ПВО, но само няколко дни по-късно президентът Доналд Тръмп съобщи за промяна в плановете и подкрепа за Украйна. Според британското издание The Telegraph причината е телефонен разговор между полския външен министър Радослав Сикорский и представителя на Белия дом за Украйна Кийт Келог. Той се е провел, след като отломки от руска ракета порази посолството на Полша в Киев. Келог прекара и почти седмица в Украйна в средата на юли.
След масираната атака на 4 юли, започнала още по време на разговор по телефона между Тръмп и руския му колега Владимир Путин, както и няколко нощи с рекорден брой дронове към Украйна, САЩ и съюзниците от НАТО обявиха пакет от 10 млрд. долара в помощ за Украйна. Киев ще получи и предвидени за Швейцария системи Patriot, след като Берн се съгласи да изчака още малко, за да получи поръчаните от нея и ги отстъпи в полза на Украйна.