Втори ден на мирни преговори между Русия и Украйна в Женева

САЩ настояват за край на почти четиригодишната война, но досега не успяват да посредничат за компромис между Москва и Киев по ключовия въпрос за територията

САЩ-Русия-Украйна
САЩ-Русия-Украйна Източник: Freepik

Украински и руски преговарящи ще подновят втори кръг мирни преговори с посредничеството на САЩ в Женева на 18 февруари, макар че нито една от страните не даде сигнал, че са по-близо до прекратяване на най-смъртоносния конфликт в Европа от Втората световна война насам, предаде АФП.

 

Разговорите са поредният дипломатически опит за спиране на бойните действия, които отнели живота на стотици хиляди души, принудили милиони да напуснат домовете си и опустошили голяма част от източна и южна Украйна.

 

САЩ настояват за край на почти четиригодишната война, но досега не успяват да посредничат за компромис между Москва и Киев по ключовия въпрос за територията. Два предишни кръга преговори между двете страни в Абу Даби не доведоха до пробив.

 

Последните разговори "бяха много напрегнати", заяви източник, близък до руската делегация. "Продължиха шест часа", каза източникът, пожелал анонимност.

 

Украинският президент Володимир Зеленски заяви във вечерното си обръщение, че е готов "да се придвижи бързо към достойно споразумение за прекратяване на войната", но постави под въпрос дали Русия е сериозна по отношение на мира.

 

"Какво искат те?", добави президентът, обвинявайки Москва, че дава приоритет на ракетните удари пред "реалната дипломация".

 

 

Още от "Русия и Украйна"

Украйна произвежда масово бойни дронове в тайни фабрики: Fox News разкри подробности

Киев в момента е лидер пред НАТО в иновациите на фронтовата линия и може да сподели трудно спечеления си опит със САЩ и Израел, които са изправени пред същата иранска технология за дронове в Персийския залив

Прочетете повече прочетете повече

"За тях унищожаването на Украйна е смисълът на живота им". Кулеба посочи двама руснаци, чиято смърт ще промени хода на в

"Западът е сигурен, че след Путин нещата ще бъдат още по-лоши, че ще дойде някой още по-лош. Вярвам, че може да е по-лош, но няма да е обсебен от унищожаването на украинската държавност. А това е коренно различен мащаб на война и конфронтация", добави бившият външен министър на Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени