Технологиите израввняват силите
Войната в Украйна показа, че суперсилите не притежават толкова мощ, колкото са си мислели, а традиционните завоевателни войни вече не са възможни, тъй като съвременните технологии изравняват условията между силните и слабите страни. Според The Wall Street Journal, въпреки огромното неравенство във военната мощ, Украйна успя да обърне хода на войната срещу Русия, като задържа фронтовите линии и нанася все по-болезнени удари по централните региони на Русия.
"Тези събития показаха как технологичният напредък – като дронове и много по-евтини прецизни ракети – изравни условията между малките държави и великите сили, които харчат стотици милиарди долари за своите армии", отбелязва изданието. Това стесняване на глобалната разлика в силата ограничи това, което военната мощ сама по себе си може да постигне. "Типът война, с който сме свикнали, типът война, който Русия планира в Украйна – инвазия и окупация – вече е немислим. Войните продължават, докато една нация има устойчивостта и волята да се съпротивлява. Завладяването на държава, когато нейните граждани са готови да се бият, е невъзможно, дори със значително превъзходство в силата, какъвто беше случаят между Русия и Украйна", отбеляза италианският министър на отбраната Гуидо Крозето.
Началникът на Щаба на отбраната на Нидерландия Оно Айхелсхайм също подчерта, че смяната на режима в съвременния свят вече не може да се постигне само със силата на оръжието. "Почти невъзможно е да се завладеят такива държави, използвайки всички налични средства, независимо дали става въпрос за Съединените щати срещу Иран или Русия срещу Украйна. И ако не успеете да постигнете успех през първите две седмици, ще се окажете в патова ситуация, от която е много трудно да се излезе. Ако искате да постигнете нещо, трябва да го постигнете много, много бързо", каза той.
Китай обръща голямо внимание на това
"Преди войната в Украйна Русия се смяташе за владетел на втората най-силна армия в света. Сега и най-силната, и втората по сила армия участват във войни и тези войни не вървят толкова гладко", каза полковникът в оставка Джоу Бо. Според него основният извод за Китай трябва да бъде поканата на руски експерти да споделят своя опит в съвременната война с дронове.
"Китай е най-големият производител на дронове, но ние не знаем как да ги използваме за военни цели. Само държави, които са използвали дронове на бойното поле, могат да ни кажат колко ефективни са те всъщност", добави той. В същото време, отбелязва сингапурският учен Билахари Каусикан, за разлика от Украйна, Тайван може да няма воля за съпротива, тъй като Китай все по-успешно подкопава решимостта на населението да се съпротивлява на евентуална бъдеща военна операция.
"Казвам на тайванските си приятели, че сте си научили грешен урок от Украйна", каза Каусикан. "Урокът не е, че демокрациите помагат на други демокрации. Урокът е, че украинците са си помогнали сами и след това други хора са били готови да им помогнат".