Зеленски предлага тристранна среща с Тръмп и Путин

Киев все още не е получавал от Москва "меморандума", за който говори Русия, е изтъкнал Володимир Зеленски на вчерашната пресконференция

Володимир Зеленски
Володимир Зеленски Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи тристранна среща с американския президент Доналд Тръмп и с руския президент Владимир Путин, за да бъде даде импулс на разговорите за мир в Украйна, предаде Франс прес. Същевременно, украинският лидер призова Вашингтон да въведен нови санкции срещу Москва.

 

"Готови сме за формат с участието на Тръмп и Путин, както и с мое участие", е казал Зеленски на вчерашна пресконференция, информациите от която, уточнява АФП, са били под ембарго до тази сутрин. "Ако Путин не иска двустранна среща или ако всички искат тристранна среща, нямам проблем с това. Готов съм за всеки формат", е изтъкнал украинският президент.

 

"Очакваме санкции от Съединените щати", най-вече срещу "енергийния сектор и банковата система" на Русия, е казал още Зеленски. Украинският президент Володимир Зеленски каза още, че Русия е струпала 50 000 военнослужещи близо до северната украинска Сумска област, но добави, че Киев е предприел мерки, за да попречи на Москва да започне голяма офанзива там, предаде Ройтерс.

 

Струпването на войници става в момент, в който Русия изглежда се готви за лятна офанзива в Украйна, докато Киев чака Москва да представи меморандум, в който да изложи условията си за продължаване на мирните преговори, отбелязва Ройтерс. Киев все още не е получавал от Москва "меморандума", за който говори Русия, е изтъкнал Володимир Зеленски на вчерашната пресконференция.

 

"Ще прочетем техните предложения и със сигурност ще отговорим" веднага щом ги получим, е казал украинският лидер. Сумска област се намира на границата с руската Курска област, части от които по-рано бяха контролирани от украинската армия в продължение на месеци. Миналия месец обаче украинските сили бяха изтласкани почти изцяло от там. "Най-силните им войници в момента са на фронта в Курска област", каза Зеленски пред репортери.

 

"Те са там, за да изтласкат нашите сили от Курска област и да подготвят офанзивните действия срещу Сумска област", добави той. Путин каза, че иска установяването на "буферна зона" по границата на Русия с Украйна. Зеленски заяви, че според него Русия иска буферна зона от около 10 километра.

 

Русия наскоро пое контрола над най-малко четири села по границата и в момента напредва бавно по фронтовата линия в Източна Украйна, близо до град Константиновка.

 

Украйна и Русия си размениха по 1000 пленници след срещата между представители на двете страни, която се състоя в Истанбул преди почти две седмици и на която не бе постигнат пробив за постигане на примирие. Зеленски каза, че според него Турция, Ватиканът и Швейцария са най-реалистичните опции за места, на които да продължат преговорите с Русия.

 

Той каза още, че Малта също е заявила интереса си да бъде домакин на преговорите, както и някои страни от Африка. По-рано Ройтерс съобщи, че Москва не възприема Ватикана като вариант.

 

Източник: БТА

Още от "Русия и Украйна"

Взривиха руския военнопрестъпник майор Гурциев, виновен за смъртта на хиляди украинци в Мариупол (ВИДЕО)

Майор Гурциев е организирал въздушни атаки срещу Мариупол през 2022 г. и лично е участвал чрез свои разработки в усъвършенстване технологията за насочване на руските ракети, което е позволило на руснаците да увеличат тяхната смъртоносна ефективност

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Премиерът Желязков: Вертикалният газов коридор ще гарантира енергийна сигурност и независимост в региона за десетилетия

По време на инспекцията бяха представени основни данни за напредъка: трасето на коридора е с дължина 48 км, от които вече 37 км са разчистени, 20 км тръби са разнесени, 15 км – заварени, а 3 км – положени и зарити

Последни новини

Най-четени