15 години по-късно делото "Алабин" е на път да приключи

Очаква се Върховният касационен съд да се произнесе след около месец

Сграда на столичната ул. "Алабин", която погреба две момичета
Сграда на столичната ул. "Алабин", която погреба две момичета Източник: БГНЕС

След 15 години от инцидента, процесът за рухналата сграда на ул. "Алабин", която отне живота на две момичета, случайно озовали се на мястото, е на път да приключи. До момента двете долни инстанции се произнесоха с оправдателни присъди на четиримата обвинени. Очаква се Върховният касационен съд да разгледа днес, 18 февруари, казуса и да се произнесе след около месец. Има възможност делото да бъде върнато за ново разглеждане като по закон върховният съд може да отменя присъдата изцяло или отчасти и връща делото за ново разглеждане, когато се налага да се увеличи наказанието или да се отстранят нарушения.

 

Сградата на "Алабин" падна на 19 септември 2006 г. Близо 10 години по-късно започна делото на първа инстанция. Обвиняеми по делото за смъртта на двете момичета са собственикът на сградата Георги Кирчев - управител на фирма "Хрисома", инженер Петър Петров, който е контролирал ремонта на сградата, Николай Симеонов - управител на "А3-Архитектура и изпълнение" и строителят Манчо Антонов, собственик на фирмата за ремонти ЕТ "Медия Манчо". Преди година като втора инстанция Софийският апелативен съд потвърди оправдателната присъда на четиримата, обвинени за трагедията. 

 

"Органите на досъдебното производство са положили необходимите усилия да не бъде установена обективната истина по делото, като дълги години не са извършвали никакви процесуално-следствени действия, или пък извършените се отличават с непрецизност, повърхност и непълнота", записаха в решението си апелативните съдии. По тяхно мнение детайлното установяване на фактите е станало невъзможно заради прибързано, необосновано и противозаконно разчистване на мястото на произшествието, което е било възложено от държавни органи без разрешение на прокуратурата. Според съдиите е "напълно неясно какво е наложило прибързаното премахване на следите от евентуалното престъпление, започнало в ранните часове на 20 септември 2006 г. без разрешение на наблюдаващия прокурор по вече образувано наказателно производство, какво е наложило това разчистване да бъде извършвано, без да бъде документирано по съответния процесуален ред, преди да бъдат извършени надлежните огледи". 

 

Според апелативния съд отговорност за заличаването на следите трябва да носят лицата, разпоредили отстраняването на останките от срутената сграда. Независимо от дадените нееднократно указания от съда прокуратурата не е положила никакви усилия да изясни причините за това, напомни още апелативният съд.  Според тях още пороците в началото на разследването на практика са предопределили невъзможността да бъдат постановени осъдителни присъди.

 

Пред втората инстанция прокуратурата твърдеше, че ремонтът в сградата е в пряка връзка с рухването й и смъртта на 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. Обвинението се позовава на заключенията на двете технически експертизи, изготвени по време на разследването. В протеста пред върховния съд прокуратурата настоява за отмяна на оправдателните присъди и връщане на делото за ново разглеждане.

Още от "Закон и ред"

Следователи от НСлС извършиха допълнителен оглед и следствен експеримент на мястото на катастрофата, при която на 31.03.

По разпореждане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов от 03.04.2025 г. разследването по досъдебното производство бе възложено на НСлС

Прочетете повече прочетете повече

Окръжна прокуратура - Плевен изнесе подробности около разследването на възникналото ПТП с починало 12 годишно дете

Окръжна прокуратура – Плевен е възложила цялостна проверка, в хода на която ще се установят важни обстоятелства за разследването по досъдебното производство

Прочетете повече прочетете повече

Пловдивчани искат справедливост за малкия Адриан

Днес, 2-ри Април, от 17:00 на паркинга до страничния вход на Съдебната палата в Пловдив ще се проведе протест искане за справедливи и ефективни присъди за всички обвинени по делото на Адриан, припомнят от сдружението "Бащите на Пловдив"

Прочетете повече прочетете повече

Българската музикална индустрия срещу новия проект на Кодекса за ИИ на ЕС

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид, заявяват от АНМИП-БГ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени