Бившият конституционен съдия Румен Ненков за Кирил Петков: Не може да си слуга на двама господари

Ами ако имахме конфликт с Канада, риторично попита Ненков, като припомни случая със споразумението СЕТА

Румен Ненков
Румен Ненков Източник: КС

Решението на Конституционния съд беше предвидимо. По-тревожно е, че след произнасянето на КС се намериха хора, които преди са се афиширали като правозащитници, изведнъж започнаха да говорят, че приложената конституционна норма е архаична и можело и да не се прилага. Това заяви пред БНТ бившият конституционен съдия Румен Ненков по повод казуса с двойното гражданство на Кирил Петков.

 

Конституционната норма е абсолютно точна, навременна и целесъобразна, отговаря на националния суверенитет на България, категоричен е Ненков. Той обясни, че конституционна пречка има само за народните представители и членовете на министерския съвет. Такава обаче няма за постовете областен управител, кмет, заместник-министър.

 

"Не може да си слуга на двама господари. Трябва да избереш на чия страна ще служиш. Ами ако имахме конфликт с Канада", риторично попита Ненков, като припомни случая със споразумението СЕТА.

 

Другото интересно решение на Конституционния съд тази седмица беше тълкувателното решение относно понятието "пол". КС съвсем очаквано каза, че в основата на понятието пол по смисъла на Конституцията, е биологията на човека. Това значи, че държавните органи не могат да узаконяват някакъв трети пол, избран от самия индивид.

 

В последния абзац от решението е казано много ясно, че когато биологията не може да даде ясен отговор за пола на човека, тогава вече неговото мнение има значение, обясни Ненков. 

Още от "Закон и ред"

Неизбежният Караколев: Побойко Рашков ми счупи телефона след въпрос за пачки, часовници и контрабандистите Димитрови (ВИ

Бившият вътрешен министър Бойко Рашков бе разпитан в комисия в Народното събрание за участието му в контрабандни канали в Митниците и близките му отношения със Стефан и Марин Димитрови

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени