Борислав Сарафов: Лично укривателство е да не поискам имунитет на депутат, когато се налага

Главният прокурор малко или много е в ролята на своеобразна пощенска кутия, каза той

Борислав Сарафов
Борислав Сарафов Източник: ПРБ

"Имайте предвид нещо важно - главният прокурор е малко в ролята на една своеобразна пощенска кутия. Аз изпълнявам това, което поискат от мен колегите от съответните прокуратури, съответно наблюдаващи прокурори". Това коментира пред журналисти изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов след връчването на наградите "Полицай на годината по повод поисканите имунитети на народни представители. "Имам срок от един месец да преценя обосноваността по въпроса с Лена Бориславова, което ще направя скоро.", допълни той.

Той коментира и дали ще поиска имунитетите на други народни представители. "Имайте предвид, че ако не поискам имунитет, когато от мен е поискано подобно нещо и са налице основания, това означава, че се изпада в едно положение на лично укривателство, тоест аз преграждам пътя на наказателно преследване", каза още Сарафов.

Той заяви, че политическата ситуация не предполага удобен момент за искане на имунитет. Той обясни и какви са възможните пътища пред прокуратурата. "Единият вариант е , когато узрее конкретен момент, тогава да се иска имунитет, вторият вариант е независимо, че едно разследване е приключило, делото да се постави "на трупчета" и да "чака" подходящ удобен момент. Убеден съм, че удобен момент не може да има. Моментът трябва да е тогава, когато го изискват нуждите на едно разследване", обясни Сарафов.

 

Той е категоричен, че поисканият имунитет не означава присъда. "Означава възможност да се проведе обективно разследване. Нищо повече от това. Не се обявява някой за виновен”, каза още Сарафов. По думите му у нас няма избирателно правосъдие, за каквото вчера намекна президентът Румен Радев. И заключи: "Прокуратурата стана основна политическа дъвка”.


Припомняме, че преди дни прокурор в Софийската районна прокуратура отправи предложение до и.ф. главния прокурор да поиска имунитета на депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова. През април тази година Прокуратурата съобщи, че разследва сигнал за документно престъпление, свързано с освобождаването на Петков като член на Управителния съвет на Сдружение "Да опазим Корал”.

 

Имунитетът на самия Кирил Петков беше поискан заради незаконния арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиара на ГЕРБ Севделина Арнаудова.

 

Вчера говорителят на Софийска районна прокуратура (СРП) Николай Николаев обясни, че готова компютърна експертиза е причината за предложението на прокуратурата до и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да поиска имунитета на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова. Тя е била чакана и наскоро е излязла. Разследването е за измама с документ с невярно съдържание.

Имунитетът на Лена Бориславова се иска сега, защото едва преди няколко дни е изготвена компютърната експертиза, която показва, че подписът на Кирил Петков вероятно е фалшифициран, обясни говорителят.

Изчакването на експертиза е една от причините това да се случи в този момент, като разследването се води за престъпление по член 313 от Наказателния кодекс, което е деклариране на неверни обстоятелства пред съответен орган. Това обясни говорителят на Районната прокуратура Николай Николаев.

"Този въпрос циркулира в общественото внимание - защо точно сега. Като цяло, прокуратурата повдига обвинение тогава, когато събере достатъчно доказателства. В конкретния случай, последната експертиза, която е ключова за снемане на имунитета, е изготвена преди няколко седмици. На второ място, за да бъде предложено на главния прокурор искане за снемане на имунитета, трябва да има работещо Народно събрание", каза Николаев. "Не е ретроградният Меркурий", подчерта той пред журналистите.

"В последните няколко години държавата е в предизборна ситуация и ще се въздържа да влизам в риториката на политически партии, тъй като това не е работа на прокуратурата" - така Николаев отговори на въпрос как би коментирал политическите изказвания по темата, касаещи тайминга на искането за имунинет на Бориславова от "Продължаваме промяната".

От СРП не дадоха подробности за конкретния повод за поискания имунитет.

"Единственото, което мога да кажа, разследването се води за престъпление по член 313 от Наказателния кодекс, което е деклариране на неверни обстоятелства пред съответен орган. Последната е комплексна компютърно-техническа експертиза, която да изследва подписите, чиято задача е да изследва подписите, които са били положени и това кой е авторът", уточни говорителят на Районната прокуратура Николай Николаев.

Разпитани са всички от управителното тяло на сдружение "Корал”. По думите на Николаев, разследването дотук е отнело една година, тъй като е трудно да се намерят експерти.

"Прокуратурата повдига обвинение тогава, когато събере достатъчно доказателства. В конкретния случай последната експертиза, която е ключова по отношение на обвинението, е изготвена преди няколко седмици. За да бъде предложено на главния прокурор да внесе искане до НС за снемане на имунитета, трябва да има работещ парламент. Тези два фактора отговарят на въпроса защо сега", поясни още той.

Досъдебното производство е образувано на 11 август 2023 г. по сигнал на председателя на Управителния съвет (УС) на сдружение "Да запазим Корал" в ДАНС.

То е за това, че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено от Лена Бориславова по електронен път до Агенция по вписванията, изискуемо по силата на Търговския закон за удостоверяване на обстоятелства – освобождаване на Кирил Петков от длъжността член на УС на сдружението, като същото следва да е извършено на заседание на общото му събрание, за което се твърди, че е проведено на 6 май 2021 г.

В хода на разследването са установени данни за извършване и на други документни престъпления – съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията, посочиха от прокуратурата.

 

Още от "Закон и ред"

Окръжна прокуратура - Плевен изнесе подробности около разследването на възникналото ПТП с починало 12 годишно дете

Окръжна прокуратура – Плевен е възложила цялостна проверка, в хода на която ще се установят важни обстоятелства за разследването по досъдебното производство

Прочетете повече прочетете повече

Пловдивчани искат справедливост за малкия Адриан

Днес, 2-ри Април, от 17:00 на паркинга до страничния вход на Съдебната палата в Пловдив ще се проведе протест искане за справедливи и ефективни присъди за всички обвинени по делото на Адриан, припомнят от сдружението "Бащите на Пловдив"

Прочетете повече прочетете повече

Българската музикална индустрия срещу новия проект на Кодекса за ИИ на ЕС

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид, заявяват от АНМИП-БГ

Прочетете повече прочетете повече

Осуетена е контрабанда на 34 килограма кокаин на ГКПП Дунав мост 2

При извършеното сканиране на автомобила са открити нетипични плътности в тайник, специално изграден в двоен под по цялата дължина на товарното помещение, облицован с оловна ламарина

Прочетете повече прочетете повече

Днес за първи път тестват заедно сирените и BG-ALERT

За съобщенията от BG-ALERT е много важно гражданите да настроят мобилните си телефони - да включат тестовия канал, който по принцип е изключен, обясни вчера пред bTV директорът на пожарната гл. комисар Александър Джартов

Прочетете повече прочетете повече

Разследването на пожара в с. Беглеж не установява данни за насилствена смърт на откритата в изгорялата къща 75-годишна м

Най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност при боравене с открит огън при тютюнопушене или неправилна употреба на уред за отопление /печка/ на твърдо гориво

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени