Доц. Киселова: Институциите може да оспорват решенията на Кирил Петков,актовете му могат да паднат в съда

Както и да постъпи Конситуционният съд, все ще има недоволни в обществото

Наталия Киселова
Наталия Киселова Източник: bTV

Истински административен хаос се задава, след като стана ясно, че Кирил Петков е бил в нарушение на Конституцията четири месеца служебен икономически министър. Всички негови актове могат да бъдат оспорени и да паднат в съда, е мнението на конституционналисти. 

 

"КС може да изиска от съответната държава официално тълкуване откога едно лице е или не е неин гражданин. А проблеми могат да последват, ако се тръгне да се оспорват актове. Няма автоматизъм в разбирането, след като се произнесе, ако и когато се произнесе съдът, и имаме констатирано несъответствие с изискванията на Конституцията", заяви преподавателят по конституционно право доц. Киселова.

Тогава по думите й всяка институция може да оспорва предишни решения на бившия служебен икономически министър Петков, като за всеки отделен акт трябва да се изследва отделно.

"Това може да стане и по съдебен или административен път, в рамките на правителството или на новия икономически министър", каза още доц. Киселова.

 

Днес Конституционният съд ще заседава по казуса с двойното гражданство на бившия служебен министър на икономиката Кирил Петков. Заседанието е за приемане на доказателства по делото.

"Въпросът с гражданството за нас е изчистен като теория. Дали КС може да поиска изслушване на Кирил Петков - г-н Петков не е страна в този спор. И оттук съдът може да допусне, ако прецени, но то е за да не изглежда, че се опитват да му запушат устата, макар че медиите му дават достатъчна възможност да говори на г-н Петков, но той не е страна", поясни още доц. Киселова.

По думите й както и да постъпи Конситуционния съд, все ще има недоволни в обществото. Защото спорът се решва на прага на предизборната кампания.

"Въпросът за гражданството е по-важен. Въпросът от кога е или не е едно лице гражданин, се решава от националното законодателство на всяка отделна държава.

 

"Дали се налагаше да се събират становища от страна на Конституционния съд във връзка с гражданството на Кирил Петков или можело да се поиска един документ - вероятно е можело и така да се постъпи. Но защо е поискал повече становища - защото в обществото имаше различни мнения. Едното беше отговарят ли министрите в редовно и служебно правителство на едни и същи условия. За нас такава дилема няма, но щом в обществото има съмнения, е добре това да се изговори", коментира пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Източник: БНР и Епицентър

Още от "Закон и ред"

Окръжна прокуратура - Плевен изнесе подробности около разследването на възникналото ПТП с починало 12 годишно дете

Окръжна прокуратура – Плевен е възложила цялостна проверка, в хода на която ще се установят важни обстоятелства за разследването по досъдебното производство

Прочетете повече прочетете повече

Пловдивчани искат справедливост за малкия Адриан

Днес, 2-ри Април, от 17:00 на паркинга до страничния вход на Съдебната палата в Пловдив ще се проведе протест искане за справедливи и ефективни присъди за всички обвинени по делото на Адриан, припомнят от сдружението "Бащите на Пловдив"

Прочетете повече прочетете повече

Българската музикална индустрия срещу новия проект на Кодекса за ИИ на ЕС

Присъединяваме се към редица европейски организации, включително IMPALA, GESAC, IFPI, CISAC, IMPF и много други, които категорично се противопоставят на одобряването на настоящия проект в този му вид, заявяват от АНМИП-БГ

Прочетете повече прочетете повече

Осуетена е контрабанда на 34 килограма кокаин на ГКПП Дунав мост 2

При извършеното сканиране на автомобила са открити нетипични плътности в тайник, специално изграден в двоен под по цялата дължина на товарното помещение, облицован с оловна ламарина

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени