Двама членове на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет - Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев, подадоха оставки. Двамата са координатори на проекта за реформа на съдебната карта, който беше подложен на унищожителни критика от политици, юристи, неправителствени организации, местни общности и от служебния правосъден министър. Те са избрани за кадровици от общото събрание на съдиите през 2017 г. До края на мандата на този ВСС остават година и три месеца. Според чл. 27 от Закона за съдебната власт Пленумът на ВСС обявява подадената оставка на изборен член на първото си заседание след депозирането ѝ.
Това означава, че следващия четвъртък, за когато има насрочено заседание на Пленума, оставките на Шекерджиев и Димитрова трябва да бъдат обявени, съобщава Lex.bg. Преди да стане член на ВСС Красимир Шекерджиев беше наказателен съдия във Върховния касационен съд, а Боряна Димитрова – председател на окръжния съд в Бургас. Шекерджиев и Димитрова излязоха с обръщение към съдиите, които през 2017 г. ги избраха за членове на ВСС. В него те благодарят на всички, които са им гласували доверие преди четири години, за това че са били техен коректив и съветник.
"Помогнахте ни да не губим връзка с реалността въпреки постоянните отклонения в дневния ред на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет от важните за съдебната система и в частност- за съдилищата, теми. Подаваме оставки с чувство на удовлетвореност, че реално отворихме дебата за промени в съдебната система. От самото начало на дейността на този състав на СК на ВСС поставихме на масата редица проблеми, на които очаквахме да дадем рационални решения, но до такива често не стигахме. С ясното съзнание, че съществена промяна в системата, от каквато се нуждаем след Закона за съдебната власт от 2016г., би могла да бъде извършена само чрез законодателни изменения и политическа воля, положихме всички усилия, за да бъдем чути", се казва още в обръщението.
Двамата заявяват, че силно им се иска, след утихване на предизборните страсти, дебатът за промени да не спира и че като съдии ще бъдат по-полезни за системата. "Надяваме се, че внесохме достатъчно "шум" вътре и извън системата, за да се осветят пределно ясно големите и малките проблеми на съдилищата, да бъде достатъчно добре фокусирана отговорността на властите и да не се получава изкривена интерпретация при решаването им занапред. Надяваме се, че всички разумни предложения за справяне с проблемите на съдилищата и в правосъдието ще намерят място при решаването на политическата задача за съдебната реформа. Като членове на ВСС не отстъпваме от становището си, че е време за категорични мерки, свързани с върховенството на правото и с ефективността, и ефикасността на съдилищата в България, без да се забравя, че системата се състои от хора, а самата тя работи за хората. Ако цената на вниманието към истинските проблеми в съдилищата и на съдилищата са нашите оставки, подаваме ги с чувство на задоволство, но и на загриженост", написаха още Шекерджиев и Димитрова.
Двамата са координатори по проекта за изработване на нова съдебна карта. Те предложиха, а ВСС одобри реформата на съдилищата да стане по т.нар. "Модел 4" – с промяна на родовата подсъдност така, че окръжният съд да стане основен първоинстанционен, над 50 районни съдилища да станат териториални отделения, а районни магистрати да бъдат повишени в окръжните съдилища, а окръжни – в апелативните съдилища. Предложеният вариант за реформа обаче срещна сериозна съпротива от всички заинтересовани страни – политици, адвокати, нотариуси, местна власт, омбудсман, а и сред самите съдии.
Това особено пролича на проведената в понеделник дискусия по темата, организирана от министъра на правосъдието проф. Янаки Стоилов. На следващия ден, по време на заседанието на Съдийската колегия двамата автори на модела заявиха, че "опасността от съдебна реформа по избрания модел е отминала“, през последните дни политиците са ги призовали да спрат да мислят по темата и че не членовете на съвета ще кажат как да се осъществи тя, защото въпросът очевидно е политически.