ЕК започва процедура срещу Унгария, с която може да бъдат ограничени бюджетните средства заради нарушения с върховенството на закона

ЕП настояваше отдавна за задействането на процедурата, но комисията се въздържаше в очакване на решението на Съда на ЕС

Виктор Орбан
Виктор Орбан Източник: Twitter

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи пред Европейския парламент, че срещу Унгария от днес се задейства процедурата, която може да доведе до ограничаване или спиране на средствата от бюджета на ЕС заради недостатъци с върховенството на закона.

 

Тя поясни, че досегашната размяна на писма с Будапеща и оценката на тяхното съдържание са довели до извода, че процедурата трябва да бъде предприета. Унгария ще бъде първата страна от ЕС, подложена на тази нова мярка.

 

ЕП настояваше отдавна за задействането на процедурата, но комисията се въздържаше в очакване на решението на Съда на ЕС, където Варшава и Будапеща оспорваха новите правила. Неотдавна Европейският съд се произнесе, че правилата са в съответствие с правото на ЕС.

Още от "Закон и ред"

Съдът остави за постоянно в ареста полицаите, обвинени в умишлено убийство на арестант в Казанлък

Съдът, след като се запозна с всички събрани доказателства, намери за безспорно установено, че е налице обоснованото предположение за съпричастността и на двамата обвиняеми в извършеното престъпление

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков се запозна с хода на акцията срещу контрабандата и избягване на данъчното облагане на горивата

През месец февруари са проверени 20 обекта, в 6 от които е установено отклонение от стандартите за качество на горивото или е открито такова с неустановен произход

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени