Гешев: Това не е юридическа реформа, а катастрофа, за която цената ще платят българските граждани (ВИДЕО)

Тези структури бяха приветствани и одобрени като най-ефикасните и най-ефективните в страната от европейските ни партньори

Иван Гешев
Иван Гешев Източник: ПРБ

Не се случва юридическа реформа, а юридическа катастрофа. Това е оценката на прокуратурата, която главният прокурор Иван Гешев обяви преди да вземе участие в правната комисия.

 

"През последните дни слушам политическото клише - юридическа реформа. Според оценката на прокуратурата това не е юридическа реформа, а юридическа катастрофа, за която цената ще платят българските граждани, какво обикновено. Тези законопроекти не реформират, а унищожават нещо работещо", каза той. 

 

Обвинител номер едно прогнозира бум на престъпността от 90-те години заради готвеното закриване на специализираните съдилища и промените в Бюрото за защита. "Това не е проблем за прокуратурата. Това ще доведе само до ниска ефективност на прокуратурата и бум на престъпността в размер, може би, до този, който беше през 90-те години. Това е обезкостяване и тричане на българските граждани и общество и на тяхната сигурност", посочи той. 


Според него с предложените законопроекти ще се стигне до застрашаване на защитаваните свидетели. "Ще използвам житейския термин - смачкване на най-важните дела в държавата - фактически и практически. Говоря за дела срещу лица, които медиите наричат, олигарси. Срещу организираната престъпност, свързана с убийства, изнасилвания, телесни повреди, телефонни измами и какво ли още не", предупреди обвинител номер едно.

 

"Европа може да е всякаква, но Европа не сменя курса си на 180 градуса. Тези структури бяха приветствани и одобрени като най-ефикасните и най-ефективните в страната от европейските ни партньори. Явно в държавата най-важно е да се закрие един съд и да се застраши сигурността на защитените свидетели", каза още Гешев.

 

 

Още от "Закон и ред"

Служител на Район Приморски е обвинен от Окръжна прокуратура - Варна за поискан и приет подкуп в размер на 1500 евро

Б.Т. е задържан при специализирана операция, реализирана от служители на отдел "Икономическа полиция" при ОД на МВР – Варна в края на миналата седмица

Прочетете повече прочетете повече

Прокурор Татяна Василева встъпи в длъжност като заместник-административен ръководител на Окръжна прокуратура – Търговище

Тя встъпи в длъжност в присъствието на своите колеги и на окръжния прокурор Васил Ангелов, който я запозна с решението на Прокурорската колегия при ВСС и й предостави за подпис акт за встъпване в длъжност

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени