Главна дирекция "Национална полиция" предава на прокуратурата материалите от проверката за цената на електроенергията

Анализът на тази информация води до заключение, че невключването на генериращи мощности (на "ТЕЦ Марица изток 2") в електроенергийната система на България е довело до необосновано високи цени

ТЕЦ "Марица изток 2"
ТЕЦ "Марица изток 2" Източник: Commons.wikimedia.org

Проверката започна през септември 2021 г. и бе инициирана след сигнал за необосновано висока цена на електроенергията, предлагана на платформата за търговия на Българската независима енергийна борса в сегмента "Ден напред". Обект на проверката бе периодът между месеците юни и август 2021 година, когато цената е варирала в широк диапазон и в някои часове е достигала до 400 лв. за MWh.

 

От страна на ГД "Национална полиция" бе изискана информация от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), "ТЕЦ Марица изток 2" и Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Бе създадена и работна група между експерти от ГДНП и КЕВР, която извърши проверка и направи анализ на предоставените документи. Според данните до момента е изяснено, че съществува реална възможност БЕХ ЕАД, което е предприятие с преобладаващо държавно участие и господстващо положение на пазара на едро на електроенергия, чрез определено дъщерно дружество, да намалява или преустановява предоставянето на ликвидност за пазара "Ден напред".

 

Установено е също така, че за периода от 15.07.2021 г. до 3.08.2021 г. са работили само две генериращи мощности на "ТЕЦ Марица изток 2", а след 4.08.2021 г. постепенно са включени и останалите генериращи мощности, при което двойно се е увеличила произведената и включена в електроенергийната система електроенергия и цената бележи рязък спад в края на периода - от 300 на 180 лв., при включени 5 генериращи блока на "ТЕЦ Марица изток 2".

 

Анализът на тази информация води до заключение, че невключването на генериращи мощности в електроенергийната система на България е довело до необосновано високи цени (т.н. Задържане на капацитет, съгласно Регламент (ЕС) 1227/2011 г.). Може да се направи и обосновано предположение, че длъжностни лица от "ТЕЦ Марица изток 2" са осъществили състава на престъпление по смисъла на чл. 219 от НК и от това са последвали значителни щети за предприятието, които в конкретния случаи се изразяват в нереализирана печалба. Работата по случая продължава.

Още от "Закон и ред"

Системата за влизане/излизане на ЕС ще започне да се прилага на сухопътните български гранични пунктове от утре, съобщих

Граничната проверка на лицата, попадащи в обхвата на системата, включва събиране на биографична информация и снемане на биометрични данни на граничния пункт (снимка и пръстови отпечатъци)

Прочетете повече прочетете повече

Общо 28 водачи са установени за ден да шофират след употреба на алкохол, а един - под въздействие на наркотици

Общо 11 551 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата

Прочетете повече прочетете повече

Александър Джартов: Има ръст с около 20% на пожарите по време на коледните и новогодишните празници

Извършени са над 1800 проверки, като в 200 обекта са констатирани нарушения на изискванията за пожарна безопасност, каза директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени