Иван Гешев пред Анадолската агенция: С Турция сме не само съседи и приятели, но имаме и дълга история на ползотворно сътрудничество

Главният прокурор коментира и борбата с организираната престъпност

Иван Гешев
Иван Гешев Източник: Zonanews

"Ние сме не само съседи и приятели с Турция,  но  имаме и общи интереси. Не е възможно да защитаваме общите си интереси без сътрудничество, добре е, че наистина имаме такава добра връзка". Това заявява главният прокурор Иван Гешев  преди визитата си в Република Турция пред кореспондента на Анадолска агенция  в София. В Анкара Гешев ще проведе разговори с главния прокурор на Турция Бекир Шахин, с министъра на правосъдието Бекир Боздаг и  с министъра на вътрешните работи Сюлейман Сойлу.

 

Пред  агенцията  българският главен прокурор заявява, че взаимното сътрудничество между съдебните органи на България и Турция се основава на дълга история. "Имаме много ползотворно сътрудничество с колегите в Турция от много години. Преди това като заместник-главен прокурор имах много добри контакти с турската прокуратура и турските органи за обществена сигурност. При двамата главни прокурори преди мен - Сотир Цацаров и Борис Велчев, също имаше такова сътрудничество с турската страна. Това е от голямо значение, тъй като ние сме съседи, имаме и обща граница, и общи проблеми", посочва Гешев.

 

"Борбата срещу международната, трансгранична престъпност ще се провали, ако не работим заедно. Усилията ни ще се провалят, ако не си сътрудничим със страни както в рамките на Европейския съюз, така и извън него. Политическите различия не трябва да пречат на борбата с криминалните прояви, защото това е общ проблем за всички страни", казва още Гешев.

 

Пред Анадолската агенция главният прокурор припомня, че инициативата за създаването на Форума на главните прокурори на балканските държави е дошла именно от ръководствата на прокуратурите на Турция и България. Първата среща се проведе през октомври 2019 г. в гр. Измир, Турция. Вторият Балкански форум се състоя през юни 2021 г. в гр. София. Третият работен форум на главните прокурори на балканските държави се проведе на 9 и 10 ноември 2022 г. в гр. Букурещ, Румъния. 


Заявявайки, че форумът е допринесъл сътрудничеството между страните в и извън ЕС да стане много по-ефективно, Гешев казва още: "Нашите общи проблеми са ясни, нашето сътрудничество в борбата срещу натиска на незаконната миграция, тероризма и прането на пари е много добро. Без личен контакт, без да се познаваме лично и без сътрудничество няма да можем да се борим с тези престъпления по ефективен начин". 

 

Гешев коментира и борбата с организираната престъпност: "Ние, като част от съдебната система, правим всичко според правилата, но нарушителите на законите не спазват нито граници, нито правила. Те се опитват да действат по-бързо от нас. Трябва да компенсираме тяхната преднина. Начинът за това е чрез директни контакти помежду ни. Мога честно да кажа, че имаме изключителни, наистина отлични контакти с турската прокуратура. Винаги поддържаме контакта си жив, за да може заедно да се борим с общите проблеми".

 

Обяснявайки конкретно сътрудничеството между българската и турската прокуратура, Гешев дава и пример с екстрадирането наскоро  в Турция на Левент Гьокташ, който е бил обвинен за убийството на писателя  Неджип Хаблемитоглу. "Преминахме през тежък съдебен процес, но аргументите, представени от нашата прокуратура, бяха приети от съда и лицето беше предадено на Турция, за да бъде съдено", казва главният прокурор. 

 

Като друг пример за ползотворно сътрудничество с Турция, той дава и работата по случая с убийството на българския граничен полицай на  българо-турската граница. Гешев казва, че е получена информация за хода на разследването в Турция при срещата на двете страни. "Нашите турски колеги заявиха, че работата по случая ще приключи бързо и той ще бъде разрешен чрез справедлив съдебен процес", изтъква българският главен прокурор. 

 

Иван Гешев изразява и благодарност към турските си колеги за съдействието по случая с делото срещу Димитър Желязков, който бе издирван в България и беше заловен в Турция, след което бе екстрадиран у нас, за да бъде изправен пред правосъдието.

Още от "Закон и ред"

Ограничено е движението през Прохода на Републиката, в района на Вонеща вода поради пътнотранспортно произшествие

Заради верижна катастрофа между три леки автомобила, движението за колите се пренасочва през прохода "Шипка" или по обходен маршрут

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени