
В понеделник комисарят за вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер ще бъде на посещение в България.
В София той ще проведе срещи с министър-председателя Росен Желязков и министъра на вътрешните работи Даниел Митов, за да обсъдят Пакта за миграцията и убежището, управлението на миграцията, интеграцията на България в Шенген и управлението на границите.
По-късно днес комисар Брунер, министър Митов и гръцкият заместник-министър по въпросите на миграцията и убежището Севи Волудаки ще посетят граничния пункт Кулата – Промахон, където ще направят изявления за медиите. След това тримата ще преминат заедно в Гърция, отбелязвайки свободното движение без гранични проверки в Шенген.
За да запазим постигнатото през последните 40 години за още 40 и повече години, Шенген ще трябва да се обновява постоянно. И България има важна роля за реализирането на това, заяви в интервю за БТА европейският комисар за вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер.
"За да защитим Шенген, трябва първо да укрепим външните граници – чрез модерни системи в сферата на информационните технологии, укрепване на ключови гранични участъци и увеличаване на ресурсите на Фронтекс. В тази област България има съществена роля за охрана на външната граница на ЕС", каза еврокомисарят в писменото интервю, проведено в навечерието на неговата визита.
Този месец се навършиха 40 години от подписването на Шенгенското споразумение от представители на правителствата на Белгия, Германия, Франция, Люксембург и Нидерландия за премахване граничните проверки между държавите членки, проправяйки пътя за свободно движение на хора. То носи името на люксембургското селище Шенген на река Мозел, където границите на Франция, Люксембург и Германия се срещат в една точка. Днес Шенгенското пространство се състои от 29 държави: 25 страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Ирландия и Кипър са единствените две държави членки на ЕС, които не са се присъединили.
"Шенген е едно от най-големите постижения на нашия съюз. Той има пряко отражение върху живота на над 450 милиона европейци – насърчава туризма, прави стоките по-евтини и създава възможности за работа и учене", каза Брунер. Комисарят допълни, че с наближаването на летните отпуски милиони граждани на ЕС ще се насладят на едно от основните предимства на Шенген: възможността да пътуват до друга шенгенска страна без допълнителна бюрокрация. А тази година за първи път и гражданите на България ще се възползват изцяло от тази свобода, каза той.
"Пактът за миграцията и убежището е много добра основа, с която да подредим европейския си дом. Той подобрява вътрешните ни процеси – ускорява процедурите при кандидатстване за убежище, прави управлението на външните граници по-ефективно и улеснява връщанията", заяви еврокомисарят.
Той обясни, че пактът, влизащ в сила догодина, включва механизъм за солидарност, който създава баланс между отговорност и взаимопомощ. По този начин държавите, които са особено засегнати от миграцията, получават подкрепа от останалите – чрез приемане на мигранти, финансов принос или оперативна помощ. "Това ще предотврати необходимостта отделни държави да приемат непропорционално голям брой кандидати за убежище", заяви още Магнус Брунер.