Конституционният съд отхвърли искане на служебния кабинет и на служебния министър на правосъдието Крум Зарков (известен като самообявил се за ДС "мъчител на дядовци") да обяви за частично противоконституционни разпоредби от Закона за съдебната власт, свързани с правомощия на прокуратурата по реда на "надзора за законност". ешението на съда е прието единодушно с 10 гласа като съдиите Соня Янкулова и Янаки Стоилов са подписали със становище.
В профила си в Twitter главният прокурар коментира решението така:
"Върховенство на закона е спазване на Конституция,българско и европейско законодателство.Решението на КС доказва,че тезата за политическа целесъобразност,защитавана от министри като Крум Зарков и политици,ни връща във времена на правна несигурност и липса на демократични ценности".
Върховенство на закона е спазване на Конституция,българско и европейско законодателство.Решението на КС доказва,че тезата за политическа целесъобразност,защитавана от министри като Крум Зарков и политици,ни връща във времена на правна несигурност и липса на демократични ценности.
— Ivan Geshev (@IvanGeshevPG) April 25, 2023
В края на септември Крум Зарков попита допустимо ли е главният прокурор, осъществявайки надзор за законност над прокурорите, да им възлага извършването на проверки за спазването на законността във всички сфери на управление и на всички административни нива.
Тогава той обясни, че с искането за тълкуване ще бъде поискано и да се обявят за частично противоконституциони две разпоредби от Закона за съдебната власт (ЗСВ), в които са уредени правомощията на прокурора.
Зарков обясни, че в атакуваните разпоредби са уредени правомощия, присъщи на отменения общ надзор за законност, предвиден в конституцията от 1971 г., но не и в тази след демократичните промени от 1991 г.
В искането се заявяваше, че прокуратурата има правомощие да упражнява надзор само върху законосъобразното провеждане на разследването, върху изпълнението на наказанията и на други принудителни мерки, както и да предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове, но не и на незаконосъобразни действия.
Главният прокурор Иван Гешев от своя страна определи като изключително опасна възможността съдът да обяви за противоконституционни разпоредбите от Закона за съдебната власт (ЗСВ), които дават правомощия на прокуратурата да възлага на държавните органи проверки и ревизии при данни за незаконни действия, както и да прилага мерки при наличие на данни, че може да бъде извършено закононарушение. Той изрази убеденост, че Конституционният съд няма да отмени текстовете, защото "темата била отдавна изяснена".