
Мъжът, който преби метеоролозите на връх Мургаш, е избягал от болницата в Курило, където беше настанен със съдебна заповед. Това потвърди директорът на болницата д-р Цветеслава Гълъбова. Това е станало днес. "Мъжът се е отклонил от периметъра на болницата за кратко", обясни д-р Гълъбова. Той е бил върнат в болницата. При инцидента няма пострадали.
Д-р Гълъбова обясни, че болницата няма охранителен режим. "Мъжът е настанен в болницата за лечение, но той няма охрана", каза директорът. На въпрос дали е опасен за себе си и за околните, д-р Гълъбова обясни, че щом е настанен за лечение със съдебна заповед, то мъжът е опасен, но в болницата има една сестра и един санитар на смяна, които са отговорни за всички обитатели там.
"Миналата седмица представители на 12-те психиатрични болници в страната бяха на изслушване в парламентарната Здравна комисия. Там те обясниха, че персоналът не достига, камо ли пък една сестра или санитар да стои до определен болен и да го охранява - това е просто невъзможно", каза д-р Гълъбова. Работата на персонала на смяна е да следи дали болните си пият лекарствата, а не да бъдат охранители.
Не ме е страх за себе си - така отговори Гълъбова на въпрос дали не се страхува за живота и здравето си, след като е ясно, че мъжът, пребил метеоролозите на Мургаш, очевидно е агресивен и опасен. "Страх ме е за останалите болни, които са не по-малко болни от него. Страх ме е за персонала, който и без това недостига. Страх ме е ако нещо стане в болницата, как ще обясня на близките на останалите болни, че, не дай си Боже, е станало нещо лошо с близките им", коментира д-р Гълъбова. И призова спешно държавата да вземе мерки, една от които да бъде поне назначаването на охрана в държавните психиатрични болници.
Припомняме, че обвинения Стоян Стоянов преби двама синоптици, Румяна и Георги Златанови, в метеорологичната станция на връх Мургаш през нощта на 8 срещу 9 март 2025 година. По-късно баща му обяви гладна стачка пред Съдебната палата в София и обясни, че първите му прояви на параноидна шизофрения са от 2016 г. Около 18.30 ч. той беше заловен от полицията.