Нидерландски съд реши: Малайзийският самолет е бил свален през 2014 г. под контрола на Русия

Съдът осъди на доживотен затвор двама руснаци и един украинец за свалянето на полет MH17 на Malaysia Airlines над Украйна преди осем години

Останките от сваления малайзийски самолет
Останките от сваления малайзийски самолет Източник: Getty Images
Нидереландски съд осъди на доживотен затвор двама руснаци и един украинец за свалянето на полет MH17 на Malaysia Airlines над Украйна през 2014 г., при което загинаха всички 298 души на борда. Руснаците Игор Гиркин и Сергей Дубински и украинецът Леонид Харченко са признати за виновни за убийство и умишлено предизвикване на самолетна катастрофа, докато руснакът Олег Пулатов е невинен, обяви главният съдия Хендрик Стеенхуис.
 
Според съда Русия е имала цялостен контрол над сепаратистите в Донбас по това време, а самолетът е бил свален с ракета руско производство. Подсъдимите по делото са трима бивши служители на руското разузнаване и един лидер на проруските сепаратисти в Източна Украйна. Трима от обвиняемите са съдени задочно, а последният пледира невинен посредством адвокатите, които го представляват.
 

Всички 298 души в самолета, изпълнявал редовен пътнически полет от Амстердам до Куала Лумпур, загинаха. Повече от половината от тези хора са били нидерландци, като на борда е имало хора от общо 10 националности. Русия отрича да е замесена в свалянето на самолета на 17 юли 2014 г. и изобщо да е имала военно присъствие в Украйна по това време.

 

Заподозрените са били част от подкрепяните от Кремъл сепаратисти и са имали ключова роля в пренасянето на ракета БУК от военна база в Русия и разполагането ѝ на мястото на изстрелването. 

Още от "Закон и ред"

Прокурорската колегия обсъжда освобождаването на разследващия главния прокурор

Талева е първият съдия, назначен на тази длъжност след въвеждането на специалния механизъм за разследване на главния прокурор. След като бъде освободена, тя ще бъде възстановена на работа като съдия в Софийския градски съд

Прочетете повече прочетете повече

Районният съд в Дупница е отменил наказателно постановление от 150 хил. лв., наложено на ТЕЦ "Бобов дол"

Съдебният състав в Дупница е приел, че акта за административно нарушение не е бил надлежно предявен на нарушителя, като не е подписан и връчен на законно представляващия дружеството управител

Прочетете повече прочетете повече

Окръжният съд в Стара Загора остави в ареста четиримата мъже, обвинени за кражба на гориво от тръбопровод

По време на заседанието стана известно, че четиримата обвиняеми са работници в ТЕЦ "Марица изток 2", "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Брикел", а един от тях е управител на фирми и има собствен бизнес

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени