Оставиха в ареста 15-годишния сириец, убил с автобус двамата полицаи

Липсват каквито и да било сериозни връзки с нашата страна, които биха го мотивирали да не я напуска

Съдебна палата-Бургас
Съдебна палата-Бургас Източник: Zonanews

Окръжен съд-Бургас остави в ареста с мярка за неотклонение "Задържане под стража" спрямо 15-годишния сириец Омар Аднан, чужденец с хуманитарен статут, привлечен като обвиняем за причиняване смъртта на двама полицейски служители, информираха от пресслужбата на съда.

 

Омар е привлечен като обвиняем за това, че на 25 август около 05.00 часа в гр. Бургас, на кръгово кръстовище "Трапезица", посока към УМБАЛ - Бургас като непълнолетен, но след като е могъл да разбира свойството и значението на постъпките си, е управлявал пътнически автобус марка "Мерцедес", като е нарушил правилата за движение, в резултат на което е предизвикал пътно-транспортно произшествие с лек автомобил марка "Шкода Рапид", собственост на МВР и умишлено причинил смърт на две лица - полицейски служители на ОД МВР гр.Бургас - Й. И. и А. Г.

 

За това престъпление по закон се предвижда най-тежкото наказание за пълнолетни лица "Лишаване от свобода" от петнадесет до двадесет години или доживотен затвор. Предвид факта, че обвиняемият е непълнолетен, възможното максимално наказание, което би могло да му бъде наложено при евентуална осъдителна присъда е от три до десет години затвор.

 

Омар не е бил установен на мястото на инцидента. След проведени оперативно-издирвателни действия е намерен в гр. Първомай. Той е бил разпознат като едно от лицата, които на 24.08.2022 г. са купили от И.П. пътнически автобус марка "Мерцедес", с който е причинено ПТП-то. Съгласно експертна справка, по волана, скоростния лост и ключа на пътническия автобус е открит клетъчен материал от Омар Аднан. При разпита си като обвиняем, Омар А е признал, че е управлявал автобуса.

 

Съдът счете, че по отношение на обвиняемия съществува реална опасност той да се укрие, тъй като е с обвинение за извършено тежко умишлено престъпление, за което се предвижда наказание "Лишаване от свобода" със сериозен размер. Видно от данните по делото, обвиняемият веднага е избягал от местопроизшествието и е открит в гр. Първомай. Той е чужд гражданин, който пребивава в България без семейството си, като майка му и баща му са в Република Турция.

 

Липсват каквито и да било сериозни връзки с нашата страна, които биха го мотивирали да не я напуска. Омар А. е с предоставен хуманитарен статут и пребивава в бежанския център в гр. Харманли, но от представената справка става ясно, че редовно нерегламентирано напуска бежанския център, както се е случило и преди инцидента на 25.08.2022г., като го е напуснал още на 22.08.2022г.

Още от "Закон и ред"

Ограничено е движението през Прохода на Републиката, в района на Вонеща вода поради пътнотранспортно произшествие

Заради верижна катастрофа между три леки автомобила, движението за колите се пренасочва през прохода "Шипка" или по обходен маршрут

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени