Парламентът прие закона за защита на гражданите от колекторските фирми

Събирачите на дългове - само с лиценз и без да тормозят длъжниците

Пленарна зала на НС
Пленарна зала на НС Източник: Zonanews

Събирачите на неплатени дългове да преминат от сегашния регистрационен режим на лицензионен, прие парламентът окончателно с промени в Закона за лицата, обслужващи кредити и купувачите на кредити. Вносители са Министерския съвет, а подкрепа дойде от ГЕРБ, ДПС-НН, БСП-ОЛ, ИТН и "Възраждане". 

 

В проекта е предвидено отнемане на лиценза на фирми, които прилагат агресивни практики в събирането на неплатени задължения. Колекторските агенции да бъдат задължени да предоставят ясна и коректна информация на длъжниците, да зачитат неприкосновеността на личния им живот, да поддържат етична комуникация с тях.

 

Комуникацията с длъжниците да се осъществява само по телефона, писмено и с електронни съобщения, без личен контакт, приеха депутатите. Всеки длъжник трябва да знае на кого банката или финансовата институция е прехвърлила събирането на задължението му, да получи информация за самото задължение, неговия размер, кога е станало изискуемо, както и за размера на погасените и дължимите суми. Те пък трябва да му бъдат представени с разбивка за главница, лихва, такси и да бъде обяснена методиката за изчисление. 

 

Предложение на Мартин Димитров, което предвиждаше в обхвата на закона да попаднат и т. нар. бързи кредити, не получи одобрение от народните представители, тъй като според становище на представители на Българската народна банка, за подобна редакция е нужно прецизиране на текстовете в самия законопроект. От централната банка посочиха, че по принцип не са против разширяването на обхвата на закона, ако текстовете бъдат прецизирани.

 

Депутатите приеха и предложения на председателят на бюджетната комисия Делян Добрев, които позволяват на лицата, обслужващи кредити, лицензирани и от Българската народна банка, да могат да включват в предмета си на дейност и да извършва друга търговска дейност, включително в случаите, когато от свое име и за своя сметка придобива вземания по необслужвани кредити, предоставени от кредитна институция.

 

Мотивите на вносителя са, че предложеното ограничение в първоначалния вариант на законопроекта би затруднило съществено дейността на купувачите на кредити, тъй като те ще бъдат принудени да оперират чрез различни дружества при обслужването на "смесени" портфейли, съдържащи кредити от кредитни институции и кредити от небанкови финансови институции.

 

Другото предложение на Добрев дава права на достъп на купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити, достъп до информацията в централния кредитен регистър на БНБ, и то беше подкрепено. 

 

Бе прието и допълнение, внесено от Снежанка Траянска, което разширява информацията за размера и вида на задължението по прехвърлените вземания, която се изпраща до кредитополучавателя от купувача на кредита.

Още от "Закон и ред"

В условия на неотложност! ГДБОП и ДАНС претърсиха дома на депутата от АПС Явор Хайтов

Хайтов и бившият директор на Дирекция "Миглация" Стефан Христов са имали общ консултански бизнес, сръзан с предотавянето на гражданство на лица извън ЕС, съобщиха наши източници

Прочетете повече прочетете повече

Разкрита е част от световна мрежа за пране на пари посредством финансови измами, съобщиха от Окръжна прокуратура - София

Касае се за наказателна отговорност на четири лица - две от които са български граждани, две са украински граждани, придобили статут на български граждани

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени