Пеевски и още четирима, санкционирани от САЩ, са дали обяснение пред прокуратурата

До момента от В. Божков не са снети обяснения, тъй като той се укрива в страна извън ЕС

Делян Пеевски
Делян Пеевски Източник: Zonanews

Във Върховната касационна прокуратура са образувани шест преписки, по които са започнати лични проверки с оглед събиране на данни за евентуално извършени престъпления във връзка с наложените санкции от САЩ на българи и свързани с тях дружества.Това става ясно от съобщение на прокуратурата. 

 

Образуваните шест преписки, по които на основание чл. 145, ал. 1, т. 2 от ЗСВ са започнати лични проверки от прокурори от отдел 01 "Специализиран" при ВКП, са с оглед събиране на данни за евентуално извършени престъпления по глава осма, раздел четвърти от особената част на НК. В тази връзка е изпратено запитване чрез Министерство на правосъдието до Департамента на правосъдието на САЩ за предоставяне на информацията, на която са основани констатациите на компетентните органи на САЩ по отношение на санкционираните лица. От ГДБОП, ГДНП, ДАНС, КПКОНПИ, НАП, Агенция по вписванията и други държавни органи, в т.ч. Народно събрание, Министерски съвет, Министерство на правосъдието, Министерство на икономиката, Държавен фонд "Земеделие" е изискана цялата налична информация.

 

Главният прокурор на Република България е поискал от органите на НАП разкриване на данъчна и осигурителна информация по отношение на лицата. От Ал. Манолев, П. Харалампиев, Кр. Томов, Д. Пеевски и И. Желязков и други лица са снети обяснения. До момента от В. Божков не са снети обяснения, тъй като той се укрива в страна извън ЕС. Материалите от извършените проверки във ВКП по отношение на  П. Харалампиев и Кр. Томов са изпратени по компетентност на Специализирана прокуратура с оглед преценка за присъединяването им към водено там досъдебно производство. С постановление на прокурор същите вече са обединени и са част от доказателствената съвкупност по делото.

 

След анализ на новопостъпилите материали Специализираната прокуратура е привлякла към наказателна отговорност Харалампиев и Томов за престъпления по служба, извършени от тях в качеството им на длъжностни лица, заемащи отговорно служебно положение в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Установено е, че данни от предмета на проверката във ВКП съвпадат с наличните данни по дело на Специализирана прокуратура, по което през септември 2020 г. е внесен обвинителен акт спрямо Харалампиев и Томов и други две лица.

 

По отношение на В. Божков е установено, че в Специализирана прокуратура се водят няколко разследвания, чийто предмет съвпада с  образуваната във ВКП проверка. По отношение на Ал. Манолев материалите от проверката са изпратени на Софийска градска прокуратура (СГП). По отношение на останалите двама - Пеевски и Желязков, проверките във ВКП продължават, тъй като е получена само част от изисканата информация. След приключването на всички проверки събраните материали ще бъдат изпратени на компетентните прокуратури за извършване на преценка относно наличието на достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер, за което българските граждани ще бъдат информирани.

Още от "Закон и ред"

Асоциацията на прокурорите подкрепи съдиите, които се отведоха от делото на Благомир Коцев

Според прокурорите делото срещу кмета се е превърнало в поле на политически сблъсък и е преминало границата между допустимата критика и натиска върху правосъдието

Прочетете повече прочетете повече

Интензивен е трафикът на изход за товарни автомобили на граничния пункт "Капитан Андреево"

На границата с Румъния фериботната платформа, обслужваща граничния преход Оряхово – Бекет, временно преустановява работа поради ниското ниво на река Дунав

Прочетете повече прочетете повече

България арестува руския собственик на кораба, свързан с взрива в Бейрут, убил 218 души

Според четирима съдебни източници Гречушкин, който притежава и кипърско гражданство, е бил задържан миналата седмица на летище "Васил Левски" в София, след като пристигнал с полет от Кипър

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени