Правната комисия прие на първо четене да бъдат закрити специализираните съд и прокуратура

Министър Терзийски коментира пред медиите, че има смисъл от специализираното правосъдие и даде пример с успехите в борбата с престъпните групите за телефонните измами и за разпространение на наркотици

Заседание на правната комисия
Заседание на правната комисия Източник: Булфото

Правната комисия на Нарпдното събрание прие на първо четене законопроектите за промени в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура. Комисията отхвърли обаче проектът за промени на Николай Хаджигенов за възможността магистратите да могат да участват в избори, като кандидати на непартийна или гражданска квота или като независим кандидат. В приетите законопроекти се предвижда още промени в прокуратурата, структурата на ВСС и да се въведе двойно мнозинство при избор на председателите на ВКС и ВАС.

 

"Голяма част от делата в специализираните съдилища приключват или с малки по-размер осъдителни присъди или споразумения", заяви Атанас Славов от ДБ, който представи проекта като съвносител. Дани Каназирева от ГЕРБ заяви, че "не е рационална съдебна реформа" да се закрият спецсъда и спецпрокуратурата. "Това ще хвърли в хаос съдебната система", допълни тя. Радомир Чолаков пък определи проектите като "политически рекет", като обясни, че се иска или да се даде подкрепа, или тези, които са "против", да бъдат обявени за корупционери.

 

Министърът на правосъдието Десислава Ахладова коментира, че не е изискано становище по законопроекта от министерството. По думите ѝ такова не било поискано и от Висшия съдебен съвет. Тя посочи още, че не са представени данни за ефективността на спецсъда и прокуратура.

 

Вътрешният министър Христо Терзийски посочи, че от МВР не е било поискано становище по законопроектите. Той представи данни, че за периода от 2015 до март 2021 г. Спецпрокуратура и ГДБОП са работили по 735 досъдебни производства срещу престъпни групи, а по тях са повдигнати обвинения на над 3500 души.

 

Крум Зарков от БСП заяви, че левицата ще подкрепи промените на първо четене, но посочи, че не трябва да се допуска делата от специализираните съдилища да започнат от начало, след закриването им. Той добави, че има и други неща, които трябва да се преосмислят и БСП е готова да съдейства. "Закриването на тези съдилища е наложителна мярка, но тя трябва да се направи спокойно и професионално", заяви Зарков.

 

Хамид Хамид от ДПС призова да не се "претупва" дебата, като посочи, че ДПС ще гласува против проекта на "Демократична България" на първо четене, но отбеляза, че не са срещу темата по същество.

 

Министър Терзийски коментира пред медиите, че има смисъл от специализираното правосъдие и даде пример с успехите в борбата с престъпните групите за телефонните измами и за разпространение на наркотици. По думите му всеки ден се повишава доверието на партньорските служби към структурите у нас работещи срещу организираната престъпност. Той обясни, че със създаването на специализирани прокурори са се създали екипи, които са натрупали опит и са се специализирали, като са влезли в детайли по оперативно-издирвателната работа и провеждането и планирането на процесуално-следствени действия.

 

Десислава Атанасова, лидер на групата на ГЕРБ в НС каза пред журналисти, че те не са против обсъждането на темата за промени в съдебната система, но не и такива да се правят "за една нощ". "Демократична България" и "Изправи се. Мутри вън!" се опитват на тъмно и без никакъв експертен коректив да преобърнат цялата съдебна система", каза Атанасова и допълни, че по проектите не е имало задължителни становища от Министерския съвет и Висшия съдебен съвет.

Още от "Закон и ред"

ВСС откри нова процедура за избор на председател на ВАС

До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат да  избира така наречените "трима големи в съдебната система"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени