Правосъдният министър: Приемането в Шенген нямаше да е възможно без реформите в правосъдието

По думите му скоро гражданите и бизнесът ще почувстват практически ползите от улесненото пътуване

Атанас Славов, ДБ
Атанас Славов, ДБ Източник: Zonanews

Решението за приемането на България и Румъния в Шенген нямаше да бъде възможно без множеството реформи в областта на правосъдието, наред с ефективното опазване на границите. Това посочи министърът на правосъдието Атанас Славов във Facebook.

 

Според него по този начин страната ни от периферията на Европа се приближава към сърцето на съюза и ще стане реален участник във взимането на решения за общото ни бъдеще и в сферата на опазването на общите граници. По думите му скоро гражданите и бизнесът ще почувстват практически ползите от улесненото пътуване.

 

"През изминалите над 12 години липсата на върховенство на правото беше очевиден препъникамък към усилията ни за свободно пътуване, въпреки че България беше изпълнила техническите критерии. Приемането на новия антикорупционен закон и промените в Конституцията, съчетани с много практически усилия за подобряване на институционалната среда, върнаха доверието на нашите европейски партньори в страната ни и във възможностите ѝ да гарантира сигурност", коментира министър Славов.

 

Той добави, че предстои важна година, в която трябва да направим следващите решителни крачки към укрепване на правовия ред чрез силни, ефективни и изграждащи доверие институции.

 

Още от "Закон и ред"

По искания на Районна прокуратура – Добрич, съдът остави в ареста четирима мъже от Горна Оряховица, обвинени за реализир

Общо седем телефонни измами са успели да реализират обвиняемите, като общата щета, нанесена чрез въвеждане в заблуждение на граждани, е в размер на 67 700 лева, 13 500 щатски долара и 8960 евро

Прочетете повече прочетете повече

След петчасово заседание: ВСС единодушно остави без разглеждане искането за отстраняване на Борислав Сарафов

Искането за отстраняване на Борислав Сарафов бе внесено от служебния министър на правосъдието Андрей Янкулов, който днес свика кадровиците с тази една-единствена точка в дневния ред на заседанието им.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени