Прокуратурата свали обвиненията на Пламен Бобоков и Пламен Узунов за търговия с влияние

В същото време продължава разследването за вноса на отпадъци и престъпна група, ръководена от бившия зам.-министър на околната среда Красимир Живков и Атанас Бобоков, член на която е бил и Пламен Бобоков

Пламен Бобоков
Пламен Бобоков Източник: БТА

Секретарят на президента Пламен Узунов и бизнесменът Пламен Бобоков вече не са обвиняеми за търговия с влияние. Прекратено е досъдебното производство срещу тях, съобщават от Софийската градска прокуратура. 

Делото е образувано на 18 юни 2020 г. по отделени материали от досъдебно производство на Специализирана прокуратура и е водено за "престъпен сговор".

 

По разследването прокуратурата и Бюрото по защита, което още беше на тяхно подчинение, влязоха в сградата на президентството и оттогава започнаха протестите срещу властта от 2020 г. Освен заради Узунов прокурорите бяха там и заради друг съветник на президента - Илия Милушев, който беше обвинен за длъжностни престъпления по друго дело.  

 

Задържането на Илия Милушев
Задържането на Илия Милушев Източник: БТА

В хода на разследването са събирани и проверявани доказателства за това дали за времето от ноември 2019 г. до края на януари 2020 г. в Русе и  София е сговорено с едно или повече лица да бъдат извършвани в страната или чужбина за търговия с влияние. Имаше предположения, че Бобоков и Узунов са лобирали за назначаване на посланици в държави, където бизнесменът има интереси. 

 

Узунов и Бобоков бяха обвинени, но от събраните  доказателства е било установено, че деянията не са престъпление, уточняват от прокуратурата. 

 

В същото време продължава разследването за вноса на отпадъци и престъпна група, ръководена от бившия зам.-министър на околната среда Красимир Живков и Атанас Бобоков, член на която е бил и Пламен Бобоков. Делото беше внесено в съда, но магистратите го върнаха на прокуратурата.  

 

Софийска градска прокуратура (СГП) продължава разследването срещу А. Б. и П. Б., както и срещу други лица, които бяха обвинени от Специализираната прокуратура за участие в група за нерегламентирано управление на опасни отпадъци.

 

СГП припомня, че по това досъдебно производство А. Б. е обвинен за това, че е ръководел организирана престъпна група, чрез която в период от около пет години, с користна цел, са извършвани престъпления по чл. 282 (престъпление по служба); чл. 311 (лъжливо документиране); чл. 353б (управление на отпадъци не по установения ред, с което е създадена опасност за живота или здравето на другиго или за причиняване на немаловажни вреди за околната среда); чл. 353в (управляване на отпадъци не по установения ред) и чл. 353г (трансграничен превоз на опасни отпадъци в нарушение на установения ред), както и за това, че е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери (чл. 255, ал. 3 от НК). П.Б. е обвинен за участието си в организираната престъпна група, добавят от пресцентъра на СГП.

Още от "Закон и ред"

ВСС откри нова процедура за избор на председател на ВАС

До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат да  избира така наречените "трима големи в съдебната система"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени