Административен съд София-град потвърди решението на Софийския районен съд, че арестът на Владислав Горанов е незаконен. Решението е окончателно. И последната инстанция приема доводите, че не са на лице каквито и да било доказателства, че бившият финансов министър е извършил престъплението, което се разследва и заради което е задържан.
"В решението от 24 юни 2014 г. на ЕСПЧ по делото П. и П. срещу България по жалби № 50027/08 и № 50781/09 е посочено, че чл. 5, § 1, б. "с" (буква "в") от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи изисква лицето да е задържано по "обосновано подозрение", че е извършило престъпление. Такова подозрение не може да бъде общо и абстрактно (параграф 46). Позоваването само на приложимите разпоредби, но не на каквито и да било специфични обстоятелства или действия само по себе си може да бъде достатъчно основание за съда да заключи, че лишаването от свобода на жалбоподателите е несъвместимо с принципа на защита от произвол (параграф 47). ЕСПЧ е припомнил, че изискването подозрението да се базира на разумни основания е съществена част от защитата срещу произволен арест и задържане. За да е налице обосновано подозрение, следва да има факти и информация, които биха убедили един обективен наблюдател, че въпросното лице може да е извършило престъплението", отбелязват от АС-София.
Според съда, освен липсата на доказателства има и редица пропуски на процесуалните разпоредби, както и нарушаване на правата на Горанов.
"Съдът е приел, че при издаването на заповедта неправилно е приложен материалният закон, тъй като не са събрани доказателства, че към момента на издаване на заповедта са били налице предпоставките по чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР, а именно административният орган не е разполагал с данни, от които може да се направи предположение за извършено престъпление", се казва в решението.
"Съгласно цитираната разпоредба полицейските органи могат да задържат лице, за което има достатъчно данни, че е извършило престъпление, поради което е задължително преди издаването на заповедта за задържане да са събрани доказателства, обосноваващи предположение за извършено престъпление. Съдът е приел, че със задържането е нарушен принципът на съразмерност, приложим в административното производство, като правата и законните интереси на жалбоподателя са засегнати в по-голяма степен от необходимото от гледна точка на целта, за която се издава административният акт", добавят от АС-София.
"Настоящият съдебен състав споделя извода на Софийския районен съд за незаконосъобразност на оспорената заповед поради несъответствието ѝ с целта на закона и нарушение на принципа за съразмерност по чл. 6 АПК", пише още в решението на Административен съд-София.
"Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд София – град, X. касационен състав,
Р Е Ш И:
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1920 от 30.05.2022 г., постановено по анд № 3733/2022 г. по описа на Софийския районен съд, НО, 12 състав, с което е отменена заповед за задържане на лице рег. № 3286зз-5/17.03.2022 г., издадена от К. М. – разузнавач при Главна дирекция "Национална полиция", пише в края на решението на Административен съд-София.