Съветът по върховенство на правото бе запознат с основните акценти в проекта за нов ЗСВ

Министър Славов наблегна на структурната реформа, произтичаща от измененията в Конституцията

Заседание на Съвета по върховенство на правото
Заседание на Съвета по върховенство на правото Източник: Пресцентър на МП

Основни акценти в подготвяния в Министерството на правосъдието проект за нов Закон за съдебната власт (ЗСВ) бяха представени от министър Атанас Славов на заседание на Съвета по върховенство на правото, съобщават от пресцентъра на МП.

 

Доц. д-р Славов наблегна на структурната реформа, произтичаща от измененията в Конституцията, която предвижда обособяване на Висш съдебен съвет, Висш прокурорски съвет и Общо събрание, конкретизирането на техните функции и гарантирането на политически неутралитет на изборните членове на съветите от парламентарната квота. Част от предлаганото решение е разширяване на кръга на номиниращите с Висшия адвокатски съвет, юридическите факултети, заемащи челни места в националната рейтингова система на МОН и др.

 

Заседание на Съвета по върховенство на правото
Заседание на Съвета по върховенство на правото Източник: Пресцентър на МП

Като друг акцент бе посочено осигуряването на независимост на членовете на съдебния Инспекторат, чрез въвеждането на повишени изисквания към кандидатите и промяна в начина на номинирането им.

Набелязват се и сериозни промени в конкурсите, атестирането и командироването на магистратите – теми, разработени от отделна работна група в МП. Предстои дебатът по текстовете за дисциплинарната отговорност на съдии, прокурори и следователи, както и за новата организация на прокуратурата. Няма единен европейски стандарт за прокуратурата, стоят ред открити въпроси, на които трябва да намерим убедителен за обществото отговор, подчерта министърът на правосъдието.

 

Атанас Славов бе категоричен: работната група по новия ЗСВ трябва да приключи дейността си в края на този месец, но това не е краят на обсъжданията и дебатите. Предстои обществено обсъждане на проекта, оценка за въздействието, внасяне в Министерския съвет, а оттам в парламента.

 

Началникът на кабинета на министъра Борислав Ганчев докладва пред Съвета напредъка на експертната работна група по делата срещу участието на обществеността (SLAPP делата). Активно се работи по изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), посоката е ясна, работата е пред финал. "Изключително удовлетворителна, качествена и отговорна дейност на работната група", коментира адвокат Александър Кашъмов.

Още от "Закон и ред"

В условия на неотложност! ГДБОП и ДАНС претърсиха дома на депутата от АПС Явор Хайтов

Хайтов и бившият директор на Дирекция "Миглация" Стефан Христов са имали общ консултански бизнес, сръзан с предотавянето на гражданство на лица извън ЕС, съобщиха наши източници

Прочетете повече прочетете повече

Разкрита е част от световна мрежа за пране на пари посредством финансови измами, съобщиха от Окръжна прокуратура - София

Касае се за наказателна отговорност на четири лица - две от които са български граждани, две са украински граждани, придобили статут на български граждани

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени