Софийската градска прокуратура издаде европейска заповед за руски граждани, обвинени в тероризъм. СГП ръководи разследване за четири взрива, извършени в периода от 2011 г. до 2020 г., в складове за боеприпаси у нас. Установено е, че България е посещавана от шестима руснаци, използвали фалшиви самоличности. Те били ангажирани с взривяването на продукция на търговско дружество, произвеждащо оръжия.
Обвинения на шестимата са повдигнати през 2021 г. Задържани са за 72 часа и са издадени Европейски заповеди за арест, поясняват от прокуратурата. Впоследствие обаче наблюдаващите прокурори оттеглили заповедите, които не били издадени на основание съдебен акт. След това незабавно е внесено искане в Софийския градски съд (СГС) за даване на за разрешение за издаване на Европейска заповед за арест спрямо обвиняемите.
СГС констатира, че "хронологията на извършените процесуално-следствени действия сочи, че през последните три години дейността по събиране на доказателства е динамична и всеобхватна". Събрани са много доказателства срещу руснаците и е проверявано евентуално съучастие на българи.
На база извършените действия магистратите от СГС разрешават на СГП да издаде Европейски заповеди за арест на руснаците. Решението е обжалвано пред Софийския апелативен съд. Той приема становището на първата съдебна инстанция, според което, въпреки изключително мащабния обем от доказателствени материали, доказателствата срещу всеки един от издирваните са "ограничени и се основават на косвени доказателствени източници".
"Те несъмнено формират логическа верига, свързана с установеното поведение на издирваните – пристигане, напускане на страната, настаняване и осъществяване на контакти с предприятията, в които скоро след тяхното напускане имало взривове с тежки последици", констатира САС в съдебно заседание.
Делото започна на 22 април 2021 г. Разследват се четири взрива. Първият случай е от 12 ноември 2011 г. до село Долни дол, когато бил взривен склад, собственост на търговско дружество "Емко" на Емилиян Гебрев. Унищожено било огромно количество взривни вещества, предназначени за Министерство на отбраната в Грузия.
Вторият случай е от 2015 г. до село Иганово, при който бил взривен склад за готова продукция на ВМЗ "Сопот". Част от продукцията също била собственост на търговското дружество "Емко".
На 31 май 2015 г. сградата на бившия институт по специална техника в София, възникнал пожар, който бил предмет на разследване по друго досъдебно производство. При пожара изгарят веществените доказателства по делото за взривовете в складовете на ВМЗ "Сопот". Пожарът не бил възникнал в резултат на самозапалване.
Четвъртият случай е от 2020 г. до Мъглиж, когато бил взривен склад за детонатори и възпламенители на завод "Арсенал" в Казанлък.
В хода на работата по случая са извършени множество действия по разследването, изпълнени са Европейски заповеди за разследване, проведени са оперативно-издирвателни мероприятия от ДАНС, казаха от прокуратурата.
Разследването установява, че България е посещавана от шест руски граждани, които са използвали фалшиви самоличности. Те са били ангажирани с взривяването на продукция на търговско дружество, произвеждащо оръжия, казаха от прокуратрата. Вероятно се има предвид "Емко".
Във връзка с изложеното шестимата руски граждани са привлечени в качеството на обвиняеми през 2021 г. за тероризъм. Спрямо тях е постановена мярка задържане до 72 часа, и са издадени Европейски заповеди за арест.