След ареста на продуцента Нико Тупарев Борислав Сарафов нареди пълна проверка на прокурора Димитър Франтишек Петров

Ще бъде изготвен доклад от проверката и ако има данни за нарушения, ще бъдат предприети дисциплинарни мерки срещу Димитър Петров, съобщиха от държавното обвинение

Софийска градска прокуратура
Софийска градска прокуратура Източник: Zonanews

И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов разпореди проверка на работата на прокурор Димитър Франтишек Петров по повод ареста на телевизионния продуцент Никола Тупарев. Проверката ще бъде извършена от отдел "Инспекторат" към Върховната прокуратура и ще е за периода от 30 юни 2021 г. до 28 юни 2024 г. Ревизията се налага с цел обезпечаване точното и еднакво прилагане на законите от прокурорите и следователите и предвид множество негативни публикации в средства за масово осведомяване, свързани с работата на магистрата, уточняват от държавното обвинение.

 

Прокурор Петров от Софийската градска прокуратура повдигна обвинение за измама с парични средства в особено големи размери на продуцента, заради което той бе задържан и престоя в ареста около 24 часа. На делото за гледане на мярката прокурор Петров обясни, че тъй като провинението е тежко, се налага обвиненият да остане под стража. Съдът не счете това за необходимо и пусна Тупарев без мярка.

 

Адвокатите на обвиняемия коментираха, че става въпрос за финансов спор между съдружници (Нико Тупарев и Александър Тошев), а клиентът им е жертва на опит за присвояване на бизнес жертва на опит за присвояване на дружество. Почеркът напомнял действията на две групи за търговия с влияние в съдебната система - на Петьо Еврото и на Нотариуса.

 

Проверката на инспектората ще провери цялата работа на станалия ноторно известен от разследването "Осемте джуджета" (където главен герой е Петьо Еврото) на Антикорупционния фонд прокурор Петров. 

 

Ще бъдат проверени неприключилите досъдебни производства, срочността на разследването по тях, своевременност и мотивираност на исканията за удължаване на срока на разследванията, своевременното и ефективно упражняване на правомощията по НПК за ръководство и надзор върху разследването и др.; неприключили преписки; спрени досъдебни производства, осъществен инстанционен, служебен и съдебен контрол по спирането и др.; прекратени досъдебни производства, по които не е осъществен съдебен или инстанционен/служебен контрол; внесени в съд дела; постановени откази за образуване на досъдебни производства; оправдателни присъди, изготвени въззивни и касационни протести; нерешени преписки и досъдебни производства; натовареността; депозирани в съответната прокуратура сигнали с оглед на данни за дисциплинарни нарушения и други.

 

"Ръководствата на ПРБ и СГП се разграничават и намират за неправилно и порочно произнасянето на Петров по досъдебно производство, образувано през м. май т.г. Многократно административните ръководители на ПРБ и СГП са заявявали, че не упражняват вмешателство в работата на наблюдаващите прокурори, но в същото време следва да се има предвид, че наред с вътрешното убеждение, при произнасяне по наказателно производство, наблюдаващите прокурори следва да се водят от съотносимото законодателство, както и от събраните по делото доказателства", се казва още в съобщението.

 

Ще бъде изготвен доклад от проверката и ако има данни за нарушения, ще бъдат предприети дисциплинарни мерки срещу Димитър Петров, съобщиха от държавното обвинение.

 

Разследването е започнато по сигнал именно от Александър Тошев - дългогодишен бизнес партньор на Тупарев не само в продуцентския му бизнес, но и в други сфери. Отново Тошев е човекът, подал и сигнал за нелоялна конкуренция в КЗК за друга обща компания - "Олд скуул", от която според жалбоподателя Тупарев и партньорите му Радослав Тушев и Мая Тодорова са отклонявали проекти и печалби.

 

Припомняме, че телевизионният продуцент Никола Тупарев бе задържан в четвъртък, а чак ден по-късно държавното обвинение съобщи причината - според обвинението става въпрос за отклонени 1 441 000 лева от фирмата "Лайм" ООД, където Тупарев е съдружник с Александър Тошев с дялове съответно 85 на 15%. Защитата на Тупарев твърди, че сумата не е открадната, а е изплатен дивидент в качеството му на съдружник. Представени бяха и доказателства, че дивидент е изплащан и на Тошев и това не е считано за кражба на фирмени средства.

 

Съдията от Софийския градски съд счете, че повдигнатото обвинение касае длъжностни лица, какъвто Тупарев не е. Съдията посочи, че в ООД-то продуцентът е само съдружник. Ново гледане по делото предстои на 4 юли.

OFFNews потърси Нико Тупарев, но той заяви, че засега се въздържа от коментари. Ден по-рано продуцентът разпространи позицията си по случая и обяви, че срещу него е задействана схема за ограбване и разбиване на дружествата му.

 

Още от "Закон и ред"

Александър Джартов: Има ръст с около 20% на пожарите по време на коледните и новогодишните празници

Извършени са над 1800 проверки, като в 200 обекта са констатирани нарушения на изискванията за пожарна безопасност, каза директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".

Прочетете повече прочетете повече

МВР отправи важни съвети по повод въвеждането на еврото

Наличностите по банковите сметки ще бъдат превалутирани автоматично от левове в евро, а IBAN на сметките ще остане същият, поради което не се изисква никаква предварителна подготовка или действия от страна на клиентите

Прочетете повече прочетете повече

АПИ: Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, прогнозите са за понижение на температурите

Прогнозите на метеоролозите са за понижение на температурите, като в нощта на Бъдни вечер и на Коледа в Северозападна и Северна България дъждът е възможно да премине в сняг

Прочетете повече прочетете повече

Главен инспектор Лъчезар Близнаков: Близо 900 екипа на КАТ Пътна полиция са по пътищата

Полицейското присъствие по пътищата ще е масирано. Всички технически средства за контрол на скоростта са навън, необозначени автомобили ще се движат в трафика, разкри той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени