Техническа експертиза на БНБ потвърди, че иззетите фалшиви банкноти не представляват "реквизитни пари"

Иззетите парични знаци не представляват "реквизитни пари", сочи официален отговор на БНБ. Същите са в разрез с реда и изискванията за възпроизвеждане на т.нар. "реквизитни пари"

Българска народна банка (БНБ)
Българска народна банка (БНБ) Източник: Zonanews

Софийска градска прокуратура назначи техническа експертиза на Българска народна банка относно истинността на банкнотите, открити и иззети по досъдебно производство за държане на неистински парични знаци, както и на предмети, материали и оръдия за тяхното изготвяне. По досъдебното производство са привлечени като обвиняеми две лица. Информацията относно заключенията на направените експертизи се съобщава в съответствие с чл. 198 от Наказателно-процесуалния кодекс, на основание постановление на наблюдаващия прокурор. 

 

Видно от заключението на експерт от БНБ предоставените за изследване обекти – произволно избрани банкноти с номинал от 100 долара, са неистински. Серийните номера на изследваните банкноти са направени на цветен лазерен принтер и съдържат поредица от две букви, седем цифри и една буква, за разлика от броя на цифрите при истинските банкноти, които са осем. Иззетите парични знаци не представляват "реквизитни пари", сочи официален отговор на БНБ. Същите са в разрез с реда и изискванията за възпроизвеждане на т.нар. "реквизитни пари".

 

Съгласно действащата нормативна уредба за щатската валута, както и нормативната уредба за евро банкнотите, "реквизитните пари" трябва да са с размери ясно различими от тези на оригинала, да са отпечатани едностранно, върху изображенията да не се имитират защитни елементи (нишка, воден знак и други) за разлика от иззетите, които са отпечатани двустранно, притежават сериен номер и са с два защитни елемента – нишка и воден знак. Техниката за отпечатването на банкнотите – предмет на престъплението, е идентична с тази при производство на истинските парични знаци, сочат събраните до момента писмени доказателства.

 

В хода на изследване на банкнотите, БНБ е установила, че същите са с идентичен начин на изработка с банкноти, които са предмет на престъпление по друго досъдебно производство, водено за разпространение на неистински парични знаци в големи количества. Съгласно изисканите и приложени към материалите по делото документи е видно, че единият от обвиняемите, е изпълнявал длъжността "печатар" съгласно трудов договор с търговско дружество с едноличен собственик на капитала – висше учебно заведение. Управителят на търговското дружество е бил ректор на висшето учебно заведение. За разкриване на престъпната дейност са съдействали и представители на "Сикрет сървиз" в България, в чието задължение влиза противодействието срещу фалшифицирането на американската валута.

Още от "Закон и ред"

Районна прокуратура-Хасково наблюдава досъдебно производство за причините за смъртта на 6-годишно дете, починало в Кризи

Установено е, че момчето се е хранило, задавило се е, извикан е екип на ЦСМП - Димитровград, който при пристигането си е констатирал смъртта на детето

Прочетете повече прочетете повече

ВАС спря производството по делото за прекратената от ВСС процедура за избор на главен прокурор, иска произнасяне от КС

Според административните съдии парламентът е иззел и ограничил регламентирани в Конституцията функции на избиращия орган - Висшия съдебен съвет

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени