Един от най-изявените български юристи - Благовест Пунев, почина внезапно на 66-годишна възраст, съобщи Лекс. Той остави трайна следа както в гражданското, така и в конституционното право, като участва активно в обсъждането на последните конституционни изменения.
От районен съдия до конституционен магистрат
Роден на 23 юни 1948 година, Благовест Пунев избира да се посвети на правото през 1967 година, въпреки че по това време то е считано за "отмираща дисциплина". Той поставя началото на юридическа династия - синът му Анастас Пунев понастоящем е преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и практикува в сферата на гражданското право.
Професионалният път на Благовест Пунев започва като съдия в Районен съд - Кърджали (1975-1978), последван от назначение в Районен съд - Пазарджик (1979-1986). През 1986 година заема поста заместник-председател на Окръжен съд - Пазарджик. От 1990 година става съдия във Върховния съд, където по-късно ръководи Гражданската колегия на Върховния касационен съд. Между 2006 и 2015 година служи като съдия в Конституционния съд, а от 2017 година оглавява Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата.
Принос към българското правосъдие
В качеството си на върховен съдия, Пунев е сред водещите специалисти, формирали практиката по реституцията. В интервю от 2018 година за Съюза на съдиите той споделя: "Очакванията ми бяха много по-големи, когато дойдох във Върховния съд. В професионален план съм удовлетворен. Мисля, че съм свършил нещо полезно."
За обществените предизвикателства той отбелязва: "Не тръгнахме по добър път, това е основната констатация. Единствената надежда е може би смяната на поколенията. Лошото е, че сме в демографска криза, и то не толкова заради остаряването на населението, колкото заради голямата емиграция".