Александър Ненков: Правителството панически харчи пари, а държавата стремглаво върви надолу

Според него страната ни вече е в инфлационна спирала

Александър Ненков, ГЕРБ
Александър Ненков, ГЕРБ Източник: Zonanews

 "Те трябва да осъзнаят, че това е парламент. Вярно е, че понякога емоцията е доста силна, но трябва да се пази авторитетът на институцията, колкото и някой път да се иска да бъде прекрачена границата. Ние сме различни партии, имаме различни интереси, представляваме различни групи хора, нормално е напрежението да ескалира. Трябва да запазим някакво уважение и личните нападки и неприемливо поведение да запазим за извън залата", коментира депутатът от ГЕРБ Александър Ненков в студиото на "Опорни хора" по Bulgaria ON AIR.

 

Според него големият проблем е, че парламентът се занимава със себе си, а не с нещо конструктивно. Депутатът от опозицията посочи, че за 6 месеца през парламента не е минала нито една реформа в нито един сектор. Подчерта и липсата на програма за управление през следващите 4 години. Но не счита, че има смисъл от искане на вот на недоверие.

 

"Вот на недоверие трябва да има, когато реално може да мине. Това е способ на опозицията, но няма да доведе до нищо позитивно. Колкото и разногласия и конфликти да имат в коалицията, когато дойде този момент за гласуване на вота на недоверие, никоя партия няма да напусне коалицията. Фактът, че от широка обществена подкрепа се сринаха, показва тенденцията за спада доверието в правителството. То става страхливо, харчи панически пари, за да потуши социални напрежения, държавата върви стремглаво надолу. След това управления някой трябва да стяга коланите", заяви Ненков.

 

Ненков коментира и предстоящата актуализация на бюджета. Според него страната ни вече е в инфлационна спирала. "Когато оставиш инфлацията да се разрази и някои стоки да са с 20-30% по-скъпи, не може да се изпревари инфлацията. Трябва да се търси повишаване на доходите на хората, защото духът от бутилката е изпуснат, но инфлацията изпреварва в пъти доходите. Увеличението на пенсиите вече е изядено", добави Ненков.

 

Опозицията е убедена, че 0% ДДС на хляба няма да се усети от джоба на най-засегнатите от инфлацията българи. "Щом говорим дали хората могат да си позволят хляб - къде отидоха плановете за светло бъдеще? Плашещо е как за 1 г. от анонса за промяна, ние започнахме да говорим дали хората могат да си купят хляб. Самите производители казаха, че това ще задържи цената, а няма да я понижи. 25 ст. е грешна стъпка, насочена е към хората, които нямат възможност и които имат такава", каза народният представител от ГЕРБ. 

 

Не прогнозира успех и на мярката за 25 ст. отстъпка в горивата. Очаква и конкретика за компромисът, който ЕК прави за България за петролното ембарго срещу Русия. "България получава отсрочка за кое - да реформира нашата рафинерия и да задоволява нашето потребление, или да реекспортира. Това е голям въпрос - докато не видим черно на бяло какво е договорено няма да разберем. Но е както темата с газа - много въпроси зададохме, малко отговори получихме", коментира Ненков. Той отбеляза успеха на ГЕРБ-СДС за създаването на временна парламентарна комисия за меморандума с "Gemcorp".

 

"Държавата подписа писмо за намерения за 1 млрд. долара без обществена поръчка. Хубаво е да се правиш на мъж, но е важно какво правиш. Ако считаш Путин за агресор а подписваш меморандум с неясни параметри с фирми, които имат зад гърба си съмнителен корен на финансиране, това говори за лицемерие", заяви още депутатът от ГЕРБ.

Още от "Бизнес и финанси"

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Близо 16 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитие на туризма в пограничните региони на България и Северна Македония

Започва приемът на пълни проектни предложения по Териториалната стратегия на Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България-Северна Македония 2021-2027

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени